Asariye Camii

Asariye Camii

22.02.2021 00:18


İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında mükemmel bir konuma sahip olan Asariye Camii, Asariye Çıkmazı ile Yıldız Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Asariye Caddesi’nin kesişiminde yer alır. İnşa tarihi 1839 senesine kadar uzanan bu tarihi yapının banisi ise Sultan II. Mahmut’tur. Mimarının meçhul olduğu Asariye Camii’nin avlusunda yüzyıllardır korunan Sultan II. Mahmut tuğralı kırık kitabe de kesinlikle görülmeye değer.

Asariye Camii’nden önce yine aynı yerde bulunan cami o döneme dek pek çok kez tamirattan geçmiş ve değişikliklere uğramıştır. Geçmişten bugüne sayısız önemli ana şahitlik eden Asariye Camii’nin 1800’lü yılların başlarında inşa edildiğine dair görüşler de bulunur. Tamamı kagir yapıda olan bu cami, daire planlı olmakla birlikte kuzeybatı köşesindeki dikdörtgen planlı ahşap hünkar kasrı da yapıya apayrı bir hava katar.

Hünkar kasrını ayakta tutan iki mermer sütun ve arasındaki kare kesitli ahşap sütunların olduğu Asariye Camii’nin bağdadi yapıdaki kubbesi de oldukça dikkat çekicidir. II. Mahmut döneminde yaptırılan yapıların birçoğunda görülebilen pullu şebekelerin donattığı baklava taksimatlı pencereler Asariye Camii’de de vardır.

İç yüzeyinin kartonpiyer tekniğinde yapıldığı kubbe ve ampir üslubunu yansıtan süslemelerin ayrıcalık kattığı Asariye Camii’nin iç kısmında, merkezde ve tavanda asılı olan avize tüm görkemi ile ziyaretçileri büyüler. Madalyon göbek içinde bulunan ve yaprak, çiçek gibi motiflerin kullanılarak süslendiği sekiz kollu bir dizaynın tam ortasındaki avizenin yanı sıra çift plastrlar ve oval süslemeler de ilgi görmektedir.

Kuzeydoğu köşesinde kare kaidesi gövdeye kadar yükselen göz alıcı taş minaresi Asariye Camii’nin en çok ilgi gören kısımlarından biri şüphesiz. Ayrıca sekizgen yıldızlar ile süslenen şerefe korkulukları ve hemen altındaki girland kabartmaları da görülmeye değer.

Asariye CamiiAsariye CamiiAsariye Camii

Yorumlar

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:00

  2.mahmut döneminde yapılmış iki yüz senelik tarihi olan bir cami.

 • beraattglr
  13.01.2023 14:00

  Apartmanlar arasında tarih ve huzur dolu bir camii

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:11

  Ahşap malzeme kullanimi ve dairesel tasarimiyla özgün bir İstanbul camii

 • ftherdincc
  04.01.2023 08:28

  Klasik Osmanlı camisi ahşap işçiliği çok güzel.insana kattığı bir enerji var. İçi daire şeklinde muhtemelen zikir yapılan bir camii.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler