Arap Camii

Arap Camii

Arap Camii

İstanbul’un en merkezi ilçelerinden biri olan Beyoğlu sınırları içerisindeki Galata semtinde konumlanan Arap Camii, tarih boyunca ‘Saint (Aziz) Domenico Kilisesi’ ve ‘Saint (Aziz) Paolo Kilisesi’ gibi isimler ile anılmıştır. İstanbul 1453 senesinde Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine girmesi ile birlikte camiye çevrilen Arap Camii, fetih öncesinden günümüze ulaşan İstanbul’un tek gotik kilisesi olma unvanına sahiptir.

Rivayete göre İstanbul’da ilk ezan sesinin yükseldiği yer olarak bilinen Arap Camii, kara biçimindeki sivri külahlı kulesiyle de mimariye ilgi duyanların beğenisini topluyor. Şişhane’den Karaköy’e doğru uzanan caddenin sol tarafında yer alan Arap Camii, her şeyden önemlisi İstanbul’un ilk cami hüviyetini taşır.

Emevi ordularının İstanbul’u kuşatmak için yedi sene boyunca Galata’da kaldığı süreçte Karaköy Perşembe Pazarı’nda hırdavatçıların arasına gizlenmiş bir şekilde inşa edilen Arap Camii, 800 yılına kadar cami olarak kalsa da sonradan bu bölgeye yerleşen Cenevizliler tarafından kiliseye çevrildi. Çan kulesinin de o dönemde eklendiği Arap Camii, 1913 ile 1919 yılları arasında kapsamlı bir restorasyondan geçirildi.

Sebil, hünkar mahfili, şadırvan ve çeşme gibi öğelerin sonradan eklendiği Arap Camii’nin büyük onarımda avlusunun duvarı yıkıldı ve cami genişletildi. Aslında ‘Mesleme’nin çilehanesi’ olarak yaptırılan mihrabın oradaki hücresi de mutlaka görülmeye değer. Dikdörtgen şeklinde uzun bir yapı olan Arap Camii, sadece Galata bölgesinin değil, aynı zamanda tüm İstanbul’un bir simgesi haline gelmiş durumdadır. Kare biçimli yüksek kulesinin hemen fark edildiği bu tarihi yapı her ne kadar İslamlaşmış olsa da gotik yapıdaki detayları ile farklı bir tarzı da çağrıştırabilir.

Arap CamiiArap CamiiArap CamiiArap Camii

Yorumlar

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:29

  Fetihten sonra, fethedilen şehirlerde en büyük kilisenin camiye çevrilmesi usulüne uyularak bu kilise de bizzat Fâtih Sultan Mehmed vakfı olarak 1475’e doğru camiye çevrilmiştir.

 • caliskanahmt
  02.03.2023 11:28

  Tarihi ahşap dokusuyla ziyaret edenlere eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler