Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

Güzel doğası ve yeşili ile boğazın en sakin ve şirin yerlerinden biri konumunda olan Anadolu Kavağı, İstanbul Boğazı’nın kuzey kıyısında yer alan turistik bir balıkçı kasabasıdır.

Yazılı kaynaklarda net bir bilgi olmamakla birlikte Anadolu Kavağı adını dillere destan kavak incirinden aldığı, diğer görüşe göre ise eskiden büyük ve yaşlı ağaçlara kavak dendiği için bu isimle anıldığı yönündedir. 

1946 yılına kadar askeri bölge içinde yer alan ve köye girerken nüfus kontrolü yapılan köyün günümüzde en önemli geçim kaynağı turizm ve balıkçılık sayılabilir. Marmara Denizi ve Karadeniz’in bağlantı noktasına hakim, boğaza giriş-çıkışları kontrol etmek için yapılan ve mahallenin tepesinde konumlanan Yoros Kalesi köyün en önemli turistik mekanlarından biridir. Ayrıca köyün meydanında bulunan 18’inci yüzyıldan kalma Cevriye Hatun Çeşmesi ve 1593 yılına ait Midilli Ali Reis Camii ise görülmeye değer diğer yapıları arasındadır. 

Karadeniz’e girmeden boğazın son iskelesi olan Anadolu Kavağı’nı, ziyaret eden Evliya Çelebi  “Baştan başa Müslüman kasabasıdır. Merkezinde 800 civarında hanesi, yedi mescidi, bir hamamı, 200 kadar dükkanı, bekar evleri, sıbyan mektebi ve bir çeşmesi vardır. Halkı gemici, bağcı ve tüccardır.” der.


Anadolu KavağıAnadolu KavağıAnadolu KavağıAnadolu Kavağı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler