Anadolu Hisarı Namazgahı

Anadolu Hisarı Namazgahı

Anadolu Hisarı Namazgahı

Eski Osmanlı kaynaklarından biri olan Aşıkpaşazade ile Neşri’de Güzelcehisar olarak adı geçen Anadolu Hisarı, o dönemlerde Boğaz geçişini kontrol etmek amacı ile inşa edildi. İstanbul Beykoz ilçesi sınırları içerisinde yer alan Anadolu Hisarı semtindeki Anadolu Hisarı’nın önünde konumlanan Anadolu Hisarı Namazgahı, Anadolu’nun içlerinden İstanbul’u fethetmek üzere gelen Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biriydi.

Beykoz Belediyesi’nin her yıl onardığı ve ibadete hazır hale getirdiği Anadolu Hisarı Namazgahı, İstanbul’un fethi için Yıldırım Beyazıt’ın yaptırdığı Anadolu Hisarı Kalesi’nin bitişiğinde mükemmel bir konuma sahip. Tarihi Anadolu Namazgahı olarak da bilinen bu yapı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in de ifade ettiği üzere: “Anadolu Hisarı Namazgahı bizim için çok önemli bir kültür ve medeniyet mirasıdır.”

Namazgah kelime olarak, açık havada namaz kılmak amacıyla yapılmış ibadet yeri anlamına gelir. Ağırlıklı olarak yaz aylarında hizmet vermek amacıyla şehirlerde ve yakın çevrelerinde kurulan namazgahlar arasında en eskilerden biri de Anadolu Hisarı Namazgahı’dır. Ramazan ayında teravih namazları, bayram namazları ve Cuma namazlarının kılındığı namazgahlar eskiden seyir halinde olan yolcuların dinlenebileceği türde yerlere yapılırdı.

Etrafı duvarlar ile çevrili Anadolu Hisarı Namazgahı’nda taş minber ve kıble yönünü gösteren bir de mihraplı sütre taşı bulunur. İntizamlı bir görünümü olan kesme taşlar ile inşa edilen Anadolu Hisarı Namazgahı’nın taşı ise gösterişli niş ile düzenlenmiştir. Aşıkpaşazade’ye göre inşa tarihi 1390 yılına kadar uzandığı namazgah, Mehmed Paşa’ya göre de 1394 senesinde inşa edilmiştir.

Anadolu Hisarı NamazgahıAnadolu Hisarı NamazgahıAnadolu Hisarı NamazgahıAnadolu Hisarı Namazgahı

Yorumlar

 • gunmemoli
  26.09.2022 14:23

  Beykoz’un Anadolu Hisarı semtinde Anadolu Hisarı Kalesi’nin önünde bulunan Anadolu Hisarı Namazgahı, Fatih Sultan Mehmet tarafından topların önü yükseltildiği zaman askerlerin namaz kılmaları için yapılmıştır.

 • ssedatylmz
  13.01.2023 07:31

  Tarih canlanıyor böyle yerlerde.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:19

  Sultan Yıldırım Beyazıt’ın İstanbul’un fethi için 1396’da yaptırdığı Anadoluhisarı Kalesi bitişiğinde yer alıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler