Ali Pertek Camii

Ali Pertek Camii

Ali Pertek Camii

İstanbul Rumeli Hisarı’nda; Arpacı Çeşmesi Sokağı ile Baltalimanı Hisar Caddesi’nin tam kesiştiği noktada mükemmel bir konuma sahip olan Ali Pertek Camii aynı zamanda ‘Ali Pertev Camii’ olarak da adlandırılır. Boğaz’ın eşsiz manzarasına nazır yükselen bu mütevazi caminin yanı başında ise Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile ‘Perili Köşk’ olarak nam salan Yusuf Ziya Paşa Köşkü yer alır.

Pertek lakabına sahip olan ve Osmanlı Deniz Kuvvetleri’nde Paşa olarak görev yapan Pertev Ali Efendi’nin 1715 senesinde yaptırdığı Ali Pertek Camii’nin avlusunda ise Pertev Ali Efendi ve ailesinin mezarları bulunur. Tamamı tuğla ve moloz taşından inşa edilen caminin etrafı yüksek duvarlar ile örülü olmakla birlikte bu duvarlar arasında yaklaşık 70 cm’lik bir dar geçit bulunmaktadır. Geçidin ardından karşınıza ilk çıkacak olan şey ise gösterişli detaylara sahip bir çeşme.

Caminin iç kısmında çok süsleme olmaması ve yalın bir yapıya sahip olması nedeniyle turistik olarak çok bir önemi yokmuş gibi bilinse de bazı detaylar camiyi diğer Osmanlı camilerinden ayırır. Kırmızı, yeşil, mavi ve sarı renkli vitrayların olduğu üst kısımdaki pencereler ile fark yaratan Ali Pertek Camii’nin kürsüsü ve minberi de tamamen ahşaptan inşa edilmiştir.

2009 yılında kapsamlı bir restorasyon geçiren Ali Pertek Camii, Osmanlı döneminden günümüze ulaşan en önemli kültürel miraslar arasında bulunmaktadır. Yakınında Rumeli Hisarı, Sakıp Sabancı Müzesi ve Bebek Camii’nin olması da burayı ziyaret edenlerin sayısını günden güne arttırıyor. Geniş ve aydınlık bir cami olarak nitelendirilebilen Ali Pertek Camii’ndeki Pertev Ali Efendi ve ailesinin kabri şeriflerini de ziyaret edebilirsiniz.

Ali Pertek CamiiAli Pertek CamiiAli Pertek Camii

Yorumlar

 • orhan5235
  25.02.2024 12:37

  Gence

 • Sapar
  25.12.2023 10:29

  Trafik

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler