Akaretler Sıra Evleri - GeziBilen

Akaretler Sıra Evleri

Akaretler Sıra Evleri

İstanbul’un en merkezi ilçelerinden biri olan Beşiktaş ilçesine bağlı Akaretler Sıra Evleri, Beşiktaş ile Maçka arasında yer almaktadır. Süleyman Seba ve Şair Nedim Caddelerinin kesiştiği bölgede konumlanan Akaretler Sıra Evleri, Türkiye’deki ilk toplu konut projesi olma özelliğine sahiptir.

Esasında Dolmabahçe Sarayı Akaretleri (Lojmanları) projesi olarak Sultan Abdülaziz döneminde (1875) Mimar Sarkis Balyan tarafından yapımına başlanan sonradan turistik bir önem kazanarak Akaretler Sıra Evleri adını alan bu bölge çok önceden sarayda hizmet veren muhafızlar ve ağaların kalması için yaptırılmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın da bir süre yaşadığı 76 numaralı daire de Akaretler Sıra Evleri’nde bulunur. 1992 yılında apart otele dönüştürülmesi için çalışmalara başlanan Akaretler Sıra Evleri 1996 yılında kapsamlı bir restorasyondan geçti. Restorasyondan sonra ofis, apart otel, otel, otopark, mağazalar ve Mustafa Kemal Müzesi gibi pek çok alandan oluşan büyük bir kompleks haline dönüşen Akaretler Sıra Evleri’nin, 19 Mart 2008 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirildi.

Toplamda 133 konut biçimini içeren Akaretler Sıra Evleri, 66 parsel üzerine kurulu olmakla birlikte yeni onarımdan sona farklı büyüklüklülere sahip 56 rezidans, altı kafe ve restoran, 11 metrekarelik bir alanı kaplayan 34 mağaza ile bir otel zinciri olan W Hotel’in olduğu bir komplekse dönüşmüş durumdadır. İstanbul’daki sıra evler kategorisinde en önemli örneklerden biri olan Akaretler Sıra Evleri, dünyaca ünlü saray ressamı Fausto Zonaro’nun da 1891 yılında konakladığı evi de bünyesinde barındırır.

Akaretler Sıra EvleriAkaretler Sıra EvleriAkaretler Sıra EvleriAkaretler Sıra Evleri

Yorumlar

 • fatmagulsever
  20.07.2022 07:46

  İstanbul'un ilk apartmanları özelliğine sahip Akaretler. Fotoğraf çekmek için güzel bir yer ancak evler işyeri gibi amaçlarda kullanıldığı için iç kısımlarını görmüyorsunuz. bence büyük bir eksiklik.

 • gunessygz
  23.12.2022 08:15

  Cumartesi günleri çok kalabalık oluyor eğlenmek için bire bir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota