Ahmet Rasim Paşa Yalısı - GeziBilen

Ahmet Rasim Paşa Yalısı

Ahmet Rasim Paşa Yalısı

İstanbul’un yalıları ile nam salmış bölgesi Beykoz sınırları içerisinde yer alan Halide Edip Adıvar Caddesi üzerindeki Ahmet Rasim Paşa Yalısı, Anadolu Yakası’nı ziyarete gelenleri tüm görkemiyle selamlayan eşsiz bir yapıdır. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında birden çok farklı valilik görevlerinde bulunan Devlet Adamı Ahmet Rasim Paşa’nın (1826-1897) 1890’lı yıllarda inşa ettirdiği Ahmet Rasim Paşa Yalısı, ampir üslubunun en güzel örnekleri arasında gösterilir.

Yazar Ahmet Rasim ile karıştırılmaması gereken ve dönemin önde gelen devlet adamlarından biri olan Ahmet Rasim Paşa’nın sahibi olduğu bu tarihi yalı, maalesef ki 1897 yılındaki büyük yangında yanmış ve sonrasında üç katlı ve ahşap yapıda olmak üzere yeniden inşa edilmiştir. Ailesinin 1915 yılında belediyeye sattığı Ahmet Rasim Paşa Yalısı, 1970’e kadar okul olarak kullanıldı. Giriş katının tamamen taş yapılı; üst iki katının da ahşap olduğu yalının dış cephesinde üçgen alınlıklar bulunur.

Ahmet Rasim Paşa Yalısı’nın 1970’lere kadar okul görevi görmesinden sonra otele dönüştürülerek tüm mimari planı ve orijinalliği kayboldu. Simetrik bir planı olmayan, birinci katında bir salon, yedi oda, iki sofa; ikinci katında ise bir salon, altı oda ve bir sofanın bulunduğu Ahmet Rasim Paşa Yalısı ile ilgili Behçet Ünsal şunları söylemiştir: Bu yapıtta, Boğaziçi yalı mimarisine tamamen yabancı düşen bir stil ile karşılaşıyoruz. Avrupa’da, uzun sürmemiş olan ampir stili modasının Türk mimarisi üzerine bir özenti olarak taklit edilişidir, geç olarak…”

Son olarak, kapsamlı restorasyon sonucunda 2004 yılında Ajia Oteli adında Ahmet Rasim Paşa Yalısı turizme kazandırıldı. 10 deluxe ve altı suit olmak üzere toplam 16 odası ile konaklama hizmeti veren Ajia Otel’in 19’uncu yüzyılın tüm zarafetini yansıtacak şekilde dizayn edildiği söylenebilir.

Ahmet Rasim Paşa YalısıAhmet Rasim Paşa Yalısı

Yorumlar

 • gunerican
  08.09.2023 13:16

  Yalının bahçesinde kuş sesleri eşliğinde Boğaz manzarasını izlemek, sakin bir kaçamak için ideal bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota