Ahmet Haşim Evi

Ahmet Haşim Evi

Ahmet Haşim Evi

İstanbul Kadıköy ilçesinin Rıhtım Caddesi üzerinde yer alan usta şairlerimizden Ahmet Haşim’in evi, bulunduğu semtin simgeleri arasında yer alır.

1884 yılında Bağdat’ta, şehrin ileri gelen ailelerinden birinin oğlu olarak dünyaya gelen Ahmet Haşim, 4 Haziran 1933’te hayata gözlerini yumana değin pek çok edebi eser bırakır. 1907’de mezun olan, ardından ise Reji İdaresi’ne memur olarak atanan Haşim, çeşitli yerlerde memur olarak çalışsa da hayatı boyunca genellikle öğretmenlik yapar. Öyle ki Mülkiye Mektebi’ndeki Fransızca öğretmenliği görevine hayatının sonuna kadar devam eder.

Türk edebiyatının sembolizm öncülerinden Türk şairinin adıyla anılan ve 19’uncu yıla ait olan bu konak, I. Dünya Savaşı’nın ardından İngilizler tarafından kısa bir süreliğine karakol olarak kullanılır. Ardından bir süre de Şair Ahmet Haşim’in yaşadığı ev olarak tarihe kazınır. Neredeyse tamamı ahşaptan olan konakta, daha sonra ressam Mehmet Güleryüz’ün de ikamet ettiği bilinir.

1960’larda hostel olarak kullanılan Ahmet Haşim Konağı, Kadıköy Belediyesi tarafından yakın zaman önce restore edilir ve 2020 yılı itibariyle Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi hizmete açılır.

Ahmet Haşim EviAhmet Haşim EviAhmet Haşim Evi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler