Ahmet Çelebi Camii

Ahmet Çelebi Camii

22.02.2021 00:18


İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı Aziz Mahmud Hüdayi Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Ahmet Çelebi Camii, Osmanlı döneminden günümüze ulaşan en önemli camilerden biridir. O dönemin en bilindik hayırseverleri arasında gösterilen Ahmet Çelebi’nin yaptırdığı caminin inşa tarihi ise 1566 yılına kadar uzanır. Yapımı bir yılda tamamlanan ve 1567 yılında da hizmete açılan Ahmet Çelebi Camii, klasik Osmanlı mimari tarzını en güzel şekilde yansıtır.

Gördüğü hasarlar sonucu 1771’de 1796’da yandığı için yeniden yaptırılan Ahmet Çelebi Camii, özgün planlı bir yapıya sahip olmakla birlikte apartmanların arasında kalması, bulunduğu bölgenin Ahmet Çelebi Mahallesi olarak anılmasının en önemli sebebiydi. Bir diğer kültürel miraslardan biri olan Aziz Mahmud Hüdayi Camii’ne de çok yakın bir mesafede yer alan Ahmet Çelebi Camii, İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilip görülmesi gereken en önemli değerler arasında bulunuyor.

Banisinin Ahmet Çelebi olduğu cami Hüdayi Mahmut Sokağı ile Açık Türbe Sokağı’nın kesişim noktasında yer alır. Kitabesinin olmaması haliyle beraberinde de pek çok soru işaretini getirmiş durumdadır. Fakat Hadika’daki bilgilere göre: "Banisi Ahmet Çelebi adında bir hayır sahibi olup mihrap önünde medfundur.” Mezar taşında yazan bilgi ise şudur: "Huvelbaki Sahibul hayrat merhum el-hac Ahmet Çelebi ruhiyçun el-Fatiha sene 1567”.Mimari açıdan inanılmaz dikkat çeken ahşap minaresinin kesinlikle görülmeye değer olduğu Ahmet Çelebi Camii’nin hicri 1767 ve 1797 yıllarında tekrar yaptırılmış olur, çevre duvarı ile ayrılan bir avlu içerisinde konumlanır. Duvarlarının kagir, çatısı ve minaresinin tamamen ahşap olduğu cami tek şerefelidir.

Ahmet Çelebi CamiiAhmet Çelebi CamiiAhmet Çelebi CamiiAhmet Çelebi Camii

Yorumlar

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:22

  Hüdai Mahmut Sokak ile Açık Türbe Sokak’ın kesişiminde bulunan Ahmet Çelebi Cami

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:00

  Üsküdar Aziz Mahmud Hüdayi sokağında ve türbesine yakın bu cami

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler