Ahmediye Camii

Ahmediye Camii

Ahmediye Camii

Bir diğer ismi Kefçe Dede Camii olan Ahmediye Camii, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde, Gündoğumu Caddesi ile Esvapçı Sokak arasındaki köşede konumlanır.

1722 yılında Tersane Emini İbnül Emin Ahmet Ağa tarafından inşa ettirilen bu 200 yılı çoktan devirmiş camii, halen sapasağlam ayakta durur. Ortalama 250 metrekarelik bir alan üzerine konumlanan ibadethane, moloz yığma taştan inşa edilmiştir. Solundaki minaresi ise kesme taştandır.

Son cemaat yerinin 1931’de yapıldığı söylenir ancak 1965’teki onarımında bu kısım kaldırılmış ve yerine yenisi yapılmamıştır. Kapının son cemaat yeri ise mihraplıdır. Ahmediye Camii, meyilli bir arazi üzerine konumlanmasına rağmen oldukça önemli bir mimari düzene sahiptir.

Alt kısmında yedi, üstte ise sekiz penceresi bulunan Ahmediye Camii, inşasından sonra onarımlardan geçmiştir. Zaman içerisinde pek çok zarar görse de 1861, 1885 ve 1965’teki onarımlar onu bugüne getirmeyi başarmıştır. İbadethanenin banisi İbnül Emin Ahmet Ağa ise caminin haziresinde medfundur.

Ahmediye CamiiAhmediye CamiiAhmediye Camii

Yorumlar

 • gunmemoli
  26.10.2022 06:24

  Bu camii avrupada olsa içeri girerken bilet almak zorunda kalırdık.:)

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler