Adile Sultan Türbesi

Adile Sultan Türbesi

Adile Sultan Türbesi

Aynı zamanda ‘Mehmed Ali Paşa’ olarak da bilinen Adile Sultan Türbesi, küçük yaşta annesini kaybeden ve 30 Mayıs 1826 tarihinde doğan Adile Sultan, 12 Şubat 1899’da vefat etti ve kocası Mehmed Ali Paşa ve ailesinin diğer üyelerinin de olduğu yere defnedildi. İstanbul’un Eyüp semti sınırları içerisinde yer alan Adile Sultan Türbesi sekiz tanesi dolu olan toplam doku adet sandukayı bünyesinde barındırıyor.

Mehmed Ali Paşa, Adile Sultan, kızları Hayriye Hanım Sultan, Aliye ve Sıdıka, oğulları İsmail Bey, V. Sultan Murad’ın eşi Resan Hanım ve Sultan Murad’ın kızı Fatma Aliye Sultan’ın naaşlarının bulunduğu Adile Sultan Türbesi’nin inşa tarihi 1849 senesine kadar uzanır. Kapısının şebeke dökme demir olduğu türbedeki Sultan Abdülmecid’in 1849’dan kalma tuğrası da kesinlikle görülmeye değer.

İki ayrı odası olan ve bu odaların sokağa bakan kısımlarında yer alan hacet taşlarının türbeye apayrı bir hava kattığı yadsınamaz bir gerçek. Üzerleri kubbeli olan hacet taşlarının yanı sıra sarı Afyon mermer taşı ile kaplı cephesine yerleştirilmiş iyon başlıklı sütunlar da duvara gömülü vaziyettedir.

Eyüp Merkez’de yer alan Bostan İskelesi Sokak’tan kolaylıkla ulaşabileceğiniz Adile Sultan Türbesi, Adile Sultan’ın kocası Mehmet Ali Paşa için 1849 yılında inşa edilmiştir. Birbirini takip eden yapılardan meydana gelen Adile Sultan Türbesi’nin sağ bölümündeki odada altı; sol taraftaki odada da üç sanduka bulunur. Altı sandukanın olduğu odada Adile Sultan, eşi Mehmed Ali Paşa, kızları Sıdıka, Aliye, Hayriye ve oğulları İsmail Bey’e ait olmakla birlikte diğer odadaki üç sandukadan ikisi de Sultan V. Murat’ın eşi Resan Hanım ile kızı Fatma Aliye Sultan’a aittir.

Adile Sultan TürbesiAdile Sultan Türbesi

Yorumlar

 • gunessygz
  29.09.2022 08:48

  Mehmed Ali Paşa Türbesi de denir. Bostan iskelesi Sokağı'nın nihayetinde, Hüsrev Paşa Türbesi'nın sol tarafında ve Hüsrev Paşa Kütüphanesi'nin karşısındadır. Yakın tarihlere kadar bu kütüphanenin sağ tarafında bir kahve ve bu kahvenin önünde ise Hüsrev Paşa'nın sütun şeklindeki çeşmesi ve meşhur Bostan iskelesi bulunuyordu.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler