Abdurrahman Paşa Türbesi - GeziBilen

Abdurrahman Paşa Türbesi

Abdurrahman Paşa Türbesi

Bir diğer adı ile ‘Abdurrahman ve Hasan Ağalar Türbesi’, Eyüp’teki Boyacı Sokağı ile Camii Kebir Caddesi’nin kesişiminde yer alıyor. Yanı başındaki Eyüp Emniyet Amirliği ve önünde de Ferhad Paşa Türbesi olan Abdurrahman Paşa Türbesi’nin üzerinde yazan kitabe ise oldukça dikkat çekiyor. Yedi sıra halinde hazırlanmış olan bu 14 mısralı kitabenin bir kısmı ise şöyle:

“Olucak ferman-ı Hak, ister icabet davete

Emrine muti olan cümle ererler izzete

Azmedüb gitti beka mülküne bir merd-i sahi.

Elçeküb fani cihandan erdi kurbu rahmete.”

Sultan İbrahim döneminde (1615-1648) harem kadınlarından biri olan Şekerpare Kadın’ın kendisi için yaptırdığı Abdurrahman Paşa Türbesi Şekerpare Kadın’ın gözden düşmesi üzerine türbe, hazine (hassa) ağalarından Hasan Ağa ve Babüssade Ağası Abdurrahman Ağa’ya satıldı. Dolayısıyla günümüzdeki türbe içerisinde bulunan iki sanduka da bu iki ağaya aittir.

1653 senesinde vefat eden ve o zamana kadar da Mısır Valiliği, Boğaz Muhafızlığı gibi önemli görevlerde bulunan Abdurrahman Ağa’nın naaşı bu türbeye gömüldü. Alçı kabartma da denilen malakari kalem işleriyle süslü olan Abdurrahman Paşa Türbesi’nin mimarisinde natüralist tarzda motifler kullanılmış.

Türbedeki kitabe tarihi 1648 senesine kadar uzanan Cevri’nin eseri olmakla birlikte 1952 yılında revak kısmı kaldırılarak daha basit üslupta bir sundurma inşa edilmiş. Son restorasyonu 1995 senesinde gerçekleşen Abdurrahman Paşa Türbesi, İstanbul’un Eyüp ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor.

Halk arasında ‘Şekerpare Kadın Türbesi’ olarak da bilinen bu yapı, klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri arasında bulunuyor. Sekizgen planlı kubbeli bir yapı olan türbe küfeki taşından inşa edilmiştir. Dikdörtgen silmeler ile çevrelenmiş pencerelerin aydınlattığı Abdurrahman Paşa Türbesi bir dönem için marangoz atölyesi olarak da hizmet vermiş.

Abdurrahman Paşa TürbesiAbdurrahman Paşa TürbesiAbdurrahman Paşa Türbesi

Yorumlar

 • muratball
  17.11.2022 07:50

  Abdurrahman ve Hasan Ağalar Türbesi de denir. Camii Kebir Caddesi ile Boyacı Sokağının birleştiği yerde ve caddenin sağ köşesindedir…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota