Abdülmecid Efendi Köşkü

Abdülmecid Efendi Köşkü

Abdülmecid Efendi Köşkü

İstanbul Kuzguncuk’a bağlı Bağlarbaşı Korusu sınırları içerisinde konumlanan Abdülmecid Efendi Köşkü, Şehzade Abdülmecid Efendi’nin yazlık konutu olarak kullanmasına rağmen sanatsal kişiliği nedeniyle bir kültür merkezi olarak hizmet vermesine izin verilmiş. Müştemilat yapıları ve harem binaları günümüze kadar ulaşamasa da halen daha ilk günkü gibi duran üç katlı selamlık binası Koç Topluluğu’nun sosyal tesisi olarak hizmet veriyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine ait en önemli yapılar arasında gösterilen Abdülmecid Efendi Köşkü, tarihi kaynaklara göre 1880-1885 yılları arasında Mısır Hıdivi İsmail Paşa tarafından yaptırılmış. Mimarının belli olmadığı bu tarihi yapı, İsmail Paşa öldükten sonra oğullarından Mahmud Hamdi Paşa’ya intikal etti. Sonrasında Abdülhamid satın alıp Şehzade Abdülmecid Efendi’ye tahsis etti.

Bugüne kadar ulaşmasa da Abdülmecid Efendi Köşkü’nün harem binalarının tamamının ahşaptan olduğuna dair bir söylenti vardır. Şehzade Abdülmecid Efendi ise bu köşkte 1896-1897 yılları arasında yaşamış olup, 1903 tarihinde de köşk kapsamlı bir restorasyon geçirmiş. 1900’lü yılların başında Avni Lifij ve Şehzade Abdülmecid Efendi tarafından tasarlanan ‘Aşk Çeşmesi’ adındaki manzara resmi doğu giriş sofasının sol tarafında bulunan duvarda görülebiliyor.

Abdülmecid Efendi Köşkü 1942’de Kalkavan ailesine, ardından da Kazım Taşkent’e satıldı ve sonrasında da kapsamlı bir restorasyon geçirdi. II. Dünya Savaşı döneminde bir süreliğine askerlere tahsis edilen Abdülmecid Efendi Köşkü, 1987-1988 yılları arasında da bir restorasyondan geçti.

Şehzade Abdülmecit Efendi’nin köşkün verilmesi ile ilgili şu sözleri vardır: “Mabeyin katipleri arasında türlü türlüsü var. Tevfik Bey diye biri geldi, yalandan bir selamla içeri girdi ve senetleri takdim etti." Geçmişten bugüne çok kez el değiştiren Abdülmecid Efendi Köşkü son olarak da kültür-sanat merkezi ve sosyal tesis olarak kullanıldı.

Abdülmecid Efendi KöşküAbdülmecid Efendi KöşküAbdülmecid Efendi KöşküAbdülmecid Efendi Köşkü

Yorumlar

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:46

  Bundan 142 yıl önce Süveyş kanalını yaptıran Mısır Padişahı İsmail Paşa tarafından Av Köşkü olarak yaptırılan köşk.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler