Abdülfettah Bağdadi El - Akri Kabri

Abdülfettah Bağdadi El - Akri Kabri

22.02.2021 00:18


İstanbul’un Üsküdar ilçesi sınırları içerisinde yer alan Abdülfettah Bağdadi El-Akri Kabri, Validei Atik Mahallesi’ne bağlı Nuh Kuyusu Caddesi’nde yer alıyor. Daha küçük yaşta Bağdat’ın önemli alimlerinden biri haline gelen Abdülfettah hazretleri o dönemler kısa sürede Kur’an-ı Kerim’i ezberlemesi ile büyük dikkat çekmişti.

Musul’un kuzeydoğusundaki Akra kasabasında dünyaya gelen Abdülfettah aynı zamanda Kürt Fettah olarak tanınırdı. Mezarı, Selimiye-Bağlarbaşı Caddesi ile Eski Valide Camii’nden Karacaahmet Mezarlığı’na çıkan yolun kesiştiği yerdeki Şeyhülislam Arif Hikmet Bey’in kabristanında bulunan Abdülfettah hazretlerinin kabir taşında şunlar yazıyor:

1281 Muharrem 19 (24 Haziran 1864) Yevm-i Cum’a.

Kutbu’l-arifin

Mevlana Halid kuddise sirruhu’l-vahid

Hazretlerinin hulefasından Bağdadi eşşeyh

Abdu’l-fettah Efendi’nin ruh-ı purfutuhları

cun el-Fatiha.

Abdülfettah hazretleri, İstanbul’un Üsküdar semtine bağlı Nuh Kuyusu mevkiindeki dergahına yerleştikten sonra komutanlar, alimler, paşalar, devlet erkanından vezirler ve veliler onun talebesi olmak için kelimenin tam anlamıyla sıraya girdiler. Herkesi kendi yeteneklerine göre özel olarak yetiştiren Abdülfettah ömrü boyunca sayısız insanın hayatına dokunmayı başardı.

Tasavvufun en önemli alimlerinden biri olan Abdülfettah, ömrünün son yıllarında mübarek hocası Mevlana Halid-i Bağdadi’ye bir an önce kavuşma arzusu içinde idi. Hatta öyle ki muharrem ayının ortalarında tanıdıklarından ve talebelerinden helallik aldı. Ardından da vasiyetini bildirdi. Muharrem ayının 19’uncu gününde öğrencilerinin başında okuduğu Kur’an-ı Kerim’i dinlerken son nefesini verdi.

Abdülfettah Bağdadi El - Akri KabriAbdülfettah Bağdadi El - Akri KabriAbdülfettah Bağdadi El - Akri KabriAbdülfettah Bağdadi El - Akri Kabri

Yorumlar

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:26

  Sakinliği ile başka bir diyardaymış gibi hissettiriyor. Çok temiz ve bakımlı idi 🌼

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler