Abbasağa Camii - GeziBilen

Abbasağa Camii

Abbasağa Camii

İstanbul’un en merkezi ilçelerinden biri olan Beşiktaş’ın Abbasağa Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Abbasağa Camii, 1655 yılında Abbas Ağa tarafından yaptırıldı. II. Mahmud zamanında ise restore edilen bu tarihi caminin hemen yanı başında da 1637’den kalma bir çeşme bulunuyor.

Abbas Bin Abdürrezzak olarak da bilinen Abbasağa Camii, esasında Osmanlı sarayının en çok nam salmış darüssade ağalarından biri olan Abbas Ağa’nın anısına yaptırıldı. İstanbul’un çoğu semtinde hamam ve çeşmeler, okul ve camiler yaptıran Abbas Ağa’nın anısına yaptırılan bu caminin etrafı ise yüksek duvarlar ile çevrelenmiş durumdadır.

Caminin iç kısmında bulunan harim tavanındaki ahşap işçiliğin inanılmaz dikkat çekiyor. Hünkar mahfiline geçit ve ana giriş olmak üzere iki ayrı kapısı olan Abbasağa Camii’nin duvarları ise moloz taş ve tuğla örülmekle birlikte ahşap bir çatı ile de örtülmüş. Minare, hünkar kasrı, enine dikdörtgen harim ve kapalı son cemaat yerinden oluşan caminin küçük bir de mihrabı bulunuyor.

Caminin içerisine girdiğinizde tavana baktığınız an ortadaki altın yıldızlı beyzi bir göbeğe asılan devasa avize hemen gözünüze ilişecek. Sekiz köşeli yıldızlar ve çeşitli geometrik şekiller ile düzenlenen tavan yüzeyine ek olarak, kornişlerdeki yelpaze görünümlü ajurlu konsollar da çok dikkat çekiyor.

Renkli ahşap öğelerinin olduğu hünkar mahfili ise tek kelimeyle görülmeye değer. Üzeri bağdadi bir kubbe ile örtülü olan hünkar mahfili ahşap olarak tasarlanmış eşsiz bir yapı ve caminin batı kesiminde yer alıyor. Ayrıca altı tane ahşap direk üzerinde yer alan fevkani mahfil de harim kısmında bulunuyor.

Abbasağa CamiiAbbasağa CamiiAbbasağa Camii

Yorumlar

 • comer
  15.11.2023 22:03

  Pero

 • comer
  15.11.2023 22:03

  Saribal arkasi sokak

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota