Valilik Binası - GeziBilen

Valilik Binası

Valilik Binası

Halep ve Beyrutlu mühendisler tarafından projesi çizilen ancak yerli ustalar tarafından 1927 yılında inşasına başlanıp 1928 yılında tamamlanan yapı, günümüzde Hatay Valiliği olarak kullanılıyor. Binanın yapım aşamasında zamanının İskenderun Sancağı İdari Meclisi’nin mali kaynağı oluşturduğu bilinmektedir. Standart Akdeniz mimarisi özelliklerini taşıyan Hatay Valilik Binası’nda betonarme kolonlar dikkat çekiyor. Kaba yonu, moloz taşların tercih edildiği duvarları ve avlusuyla göz dolduran yapı iki katlı mimariye sahip. Hatay Valilik Binası’nın tarih sayfalarında ayrıca bir önemi daha bulunuyor: 1938 yılında, 10 ay 21 gün boyunca devlet statüsünü ilan eden Hatay Devleti için siyasi ömründe hem Cumhurbaşkanlığı hem Başbakanlık hem de Millet Meclisi olarak bu bina ev sahipliği yapmıştır. 1939 yılında ise 40 milletvekilinden oluşan Hatay Devleti Millet Meclisi olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne katılma kararını yine aynı şekilde bu binada almıştır. Bu anlamda da bugünkü Valilik Binası’nın Türkiye Cumhuriyeti yakın siyasi tarihinde de bir önemi bulunmaktadır.

Valilik BinasıValilik Binası

Yorumlar

 • caglaacetin
  11.08.2022 07:41

  Hatay'a yakışan, güzel tarihe ve mimariye sahip mistik vilayet binası

 • adige
  20.03.2022 08:29

  Antakyada askerlik yaparken valilik önündeki bayrak merasimi yapardık.Cuma akşamları bayrağı göndere çeker.Pazar günleri de bayrağı indirirdik. Unutulmaz gunlerdi

 • cemmelih
  03.11.2022 12:53

  Mimarisiyle hatayın nasıl biryer olduğunu yansıtıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota