Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

Tarihi kadar doğal güzellikleriyle de önemli bir coğrafyada bulunan Hatay’da bulunan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi, ülkemiz için de bir ilk değeri taşıyor. Ülkemizde yetişen endemik bitkilerin yüzde 10’u Hatay’da yetişmektedir. Böylesine doğal bir hazineye sahip şehirde de böyle bir müzenin açılmış olmasına şaşırmamak gerek. Türkiye’nin ilk Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’ne ev sahipliği yapan Hatay’da 2 bine yakın bitki türünden 300’ü endemik, 550 tanesi tıbbi ve aromatik bitkidir. Bugün bu muhteşem müzeye ev sahipliği yapan yapı, 2012 yılında yapılan restorasyon sonucunda ziyarete açıldı. 19’uncu yüzyılda inşa edilen iki katlı bir yapıya sahip olan eski bir Antakya evi içerisine konumlanan müzede, 280 bitki çeşidi sergileniyor. 884 metrekarelik alan içerisinde dördü kapalı, bir tane açık sergi alanı mevcut. Cam kavanozda ve el örgüsü sepetlerde sergilenen, kullanıma hazır son hallerinin sergilendiği bitkilerin yanı sıra büyük ebatta fotoğraflarda faydaları anlatılıyor. Hülasa odalarında ise bitkilerin yağlarının nerelerde kullandığını deneyimlemek mümkün.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler MüzesiTıbbi ve Aromatik Bitkiler MüzesiTıbbi ve Aromatik Bitkiler MüzesiTıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

Yorumlar

 • buseats2
  22.09.2022 06:25

  Çok değerli bir hizmet ve yatırım. Şehre değer katan yapılardandır müzeler ve Antakya'daki bu temalı müze hem yeri hem de içeriği ile harika. bölgede yetişen 2500 kadar bitkinin neredeyse 500 ü canlı ve fotoğraflarla incelenebiliyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler