St. Pierre Kilisesi (Anıt Müzesi)

St. Pierre Kilisesi (Anıt Müzesi)

St. Pierre Kilisesi (Anıt Müzesi)

Antakya’daki ilk Hristiyanların gizli toplantıları için kullandıkları St. Pierre Kilisesi; Stauris dağının batısında aslında kayalara oyulmuş bir mağara olarak dikkat çekiyor. Hristiyanlar için oldukça önemli bir değeri olan St. Pierre Kilisesi, bu dine mensup kişiler için yapılan en eski kiliselerin başında gelir. Edinilen bilgilere göre Hristiyanlık inancında Barnabas Tarsus’a gelir ve Pavlos’u Antakya’ya getirir. Burada bir yıl içerisinde beraber çalışarak Hristiyanlığı yaydıkları bilinir. Hristiyanlar Petrus’u Antakya Kilisesi’nin kurucusu ve ilk başpapazı olarak kabul eder. Kayalara oyulmuş 13 metre derinliğinde ve 9,5 metre genişliğindeki St. Pierre Kilisesi’nin yüksekliği 7 metredir. Kiliseden günümüze ulaşan belirli alanlar mevcuttur. Mutlaka görülmesi gereken bir ibadethane olan bu yerde taban mozaiklerinin parçaları ve sunağın yanındaki duvar boyamaları dikkat çeker. Kilisenin içerisinden dağa açılan tünel, Hristiyanların baskınlarda rahat kaçabilmelerine olanak tanıdığı için yapıldığını düşündürür. Kayalardan sızarak gelen su ise vaftizler için kullanılmış. Son yıllarda ziyaretçilerin şifalı olarak gördüğü bu suyun hastalara içirildiği de görülüyor. Ancak yaşanan depremler nedeniyle yalakta toplanan su azalmaya başlamıştır. Kilise bahçesinin birkaç yüzyıl boyunca mezarlık olarak kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde müze olarak kullanılan St. Pierre Kilisesi’nde ancak Müze Müdürlüğü denetiminde ayin yapılabilmektedir.

St. Pierre Kilisesi (Anıt Müzesi)St. Pierre Kilisesi (Anıt Müzesi)St. Pierre Kilisesi (Anıt Müzesi)St. Pierre Kilisesi (Anıt Müzesi)

Yorumlar

 • baho
  04.09.2022 16:25

  Görülmesi gereken yerlerden

 • mfk
  09.04.2022 13:23

  👍👍👍

 • Mehmet Arsay
  21.09.2021 16:28

  harika bir yer

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler