Sarımiye (Sermaye) Camii

Sarımiye (Sermaye) Camii

Sarımiye (Sermaye) Camii

Neredeyse Antakya ile ilgili manzara fotoğraflarının hemen hemen hepsinde yer almasına rağmen bir türlü tanınmayan Sarımiye (Sermaye) Camii , kendi içerisinde de gizemini koruyor. Antakya’da hakkında pek az bilgiye ulaşılabilen nadir camiler klasmanında bulunan bu ibadethane ile ilgili yalnızca avlu girişindeki yazıtta bilgi mevcut. Sarımiye (Sermaye) Camii, hakkında günümüze kadar ulaşabilen yalnızca iki hap bilgi bulunmaktadır. Avlu girişinde yer alan yazıtta yazılana göre cami hicri takvime göre 1131’de Sarımı Hacı Halil tarafından tamir ettirilmiştir. Her ne kadar bu kişinin kim olduğu bilinemese de ikinci bilgi olarak ‘Sarımı’ sözcüğünün Arapça’da ‘Keskin Kılıç’ anlamına gelmesidir. Bulunduğu konum itibariyle Antakya’yı anlatan birçok afiş, poster ve fotoğrafta Katolik Kilisesi’nin avlusundan çekilen fotoğrafların hepsinde Sarımiye (Sermaye) Camii ve kilisenin çan kulesi aynı karede yer alır. Fakat pek az kişi bu minarenin hangi camiye ait olduğunu bilir! Caminin kesme taş mimarisi her ne kadar bilinen bir üsluba ait olsa da cami avlusundaki minare sanat tarihi açısından önem teşkil etmektedir. Minarenin altındaki ahşap giriş kapısı derin bir niş içerisinde yer alır. Nişin her iki yanında da taş şekiller bulunmaktadır.

Sarımiye (Sermaye) CamiiSarımiye (Sermaye) CamiiSarımiye (Sermaye) CamiiSarımiye (Sermaye) Camii

Yorumlar

 • fatmagulsever
  19.07.2022 08:16

  Farklı yapıya sahip bir minaresi var. İlgi çekici. Trakyanin sembolü haline gelen bir yapı. Yolunuz Hatay'dan geçerse kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 • cemmelih
  03.11.2022 12:53

  Değişik bir yapısı var sizi alıp yapıldığı zamana götürüyor resmen

 • buseats2
  22.09.2022 06:45

  Çok farklı bir minaresi varr çok dikkat çekici.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler