Musevi Havrası - GeziBilen

Musevi Havrası

Musevi Havrası

Antakya’da Musevilerin 2400 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Ancak son dönemde sayıca iyice azalmasına rağmen dini mabetleri Musevi Havrası’nda tören ya da bayramlar dahilinde ibadet için bir araya geliyorlar. Musevilerin tapınağı anlamına gelen Musevi Havrası, Antakya’da Kurtuluş Caddesi üzerinde bulunuyor. Havranın, 1700 yıllarında yapılmış olduğu düşünülmektedir. O yıllarda Hatay’da yaşayan cemaat üyelerinden vefat eden akraba veya tanıdıkları için yaptırdıkları bir hayrat olarak havranın günümüze kadar geldiği yaygın kanı olagelmiştir. Hatay’da bulunan cami ve kiliselere kıyasla daha küçük bir yapıya sahiptir. Musevi Havrası’nda daha önceden sinagog olan Nakip Camii’nden getirtilen 500 yıllık ceylan derisi üzerine hazırlanmış el yazması yedi adet Tevrat bulunmaktadır. Bu dini eserler, mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Musevi HavrasıMusevi HavrasıMusevi HavrasıMusevi Havrası

Yorumlar

 • buseats2
  22.09.2022 06:31

  Hatay da Ziyaret Edilecek Tarihi ve Dini Mabedlerden Biri.Hatay a Gelecek Arkadaşlar Programınıza Muhakkak Senpiyer Kilisesi, Habibinneccar Camisi, Havra ve Camiyle Katolik Kilisesini Tavsiye Ederim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota