Katolik Kilisesi

Katolik Kilisesi

22.02.2021 00:18


Roma İmparatorluğu’nun üç büyük kentinden olan Antakya; Hristiyanlığın Kudüs’ten sonra yayıldığı ilk kent olma özelliğine sahip. Hz. İsa’nın dinine inanlara ilk kez bu şehir de Hristiyan adı verilmiştir. Antakya Kurtuluş Caddesi’nde bulunan Katolik Kilisesi de Hristiyanlar için büyük önem taşır. 600 yıldan bu yana Hristiyanlar için çanların çalındığı bu dini mekan, aslen bir ev iken ibadethaneye dönüştürülmüştür. Kiliseden ziyade ufak bir manastır yapısında bulunan Katolik Kilisesi için dönemin sultanından izin alınarak eski bir Antakya evinin kiliseye dönüştürülme süreci başlar. 19’uncu yüzyılda ibadete açılan ev, Antakya’da inanç çerçevesinde cami, havra ve kilisenin yer aldığı hoşgörü üçgenin bir parçası haline gelir. Yemyeşil bir alan içerisinde bulunan ve tipik bir şark stilinde nefis bir manastır olan bu yapının içerisinde iki salon ve üç bahçe bulunur. 1989-1991 yılları arasında restorasyon çalışmalarının yapıldığı Katolik Kilisesi’ne bağlı bir de misafirhane bulunuyor. 1995 yılından bu yana dokuz odadan oluşan (18 yataklı) misafirhanede de Katolik Kilisesi misafirlerini ağırlamaktadır.
Katolik KilisesiKatolik Kilisesi

Yorumlar

 • buseats2
  22.09.2022 06:18

  Antakya'ya giderseniz gitmeniz gereken tarihi kiliselerin biridir. Kiliseye giden sokaklar çok tarihi arnavut kaldırım dar sokaklardan oluşuyor.

 • pelinakgl
  29.08.2022 07:54

  Kiliseyi tabelaları takip ederek bulabilirsiniz zira daracık sokakların ardında gizli. Ziyaret saatleri dahilinde kapıyı açıp içerisini gezmenize müsaade ediyorlar. Çok güzel otantik bir taş avlusu var. Limon ağaçlarının altından geçip gidiyorsunuz. İbadethane odası ve üst kattaki çan kulesini ziyaret edebiliyorsunuz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler