Harron Cehhennem Kayıkçısı - GeziBilen

Harron Cehhennem Kayıkçısı

Harron Cehhennem Kayıkçısı

St. Pierre Mağara Kilisesi’ne 200 metre mesafede bulunan bu kaya kabartması, şehrin en mistik öğelerinden biridir. Yunan mitolojisinde ismi geçen Cehennem Kayıkçısı Harron’un betimlendiği kayalar, oldukça ihtişamlı ve tamamen el oymasıdır. Antakya merkeze yakın olduğu için ulaşımı da bir hayli kolay olan Harron Cehennem Kayıkçısı kayaları, görüntüsü, heybeti ve gizemli güzelliğiyle şehrin en mistik ögelerinden biridir. 4 metreye 1,5 metre ebatlarındaki bu devasa kabartmanın baş kısmı sanki örtü ile kapatılmış gibidir. Aslına bakıldığında bir büst olan eser, milattan önce 2’nci yüzyılda Helenistik Dönem İmparatoru Antiochus IV. Epiphanes tarafından, o sıralarda Antakya halkının binlercesinin ölümüne sebep olan veba salgını sırasında yaptırılır. Şehre tepeden bakan bir dağ üzerinde yaptırılması fikrini Kahin Leios’a danışılarak alan İmparator, bu sayede halkını hastalıklardan koruyabileceğine inanır. Kabartmanın yapımı bitmeden salgın durunca yarıda bırakılan heykel günümüzde kuzeye dönük yüzüyle tüm Hatay’ı izlemeye (korumaya) devam eder. Böylelikle Dante’nin İlahi Komedya’sında bile ismi geçen Cehennem Kayıkçısı Harron’un tahmin edildiğinin aksine korkuyu değil, koruyuculuğu simgelediğine inanılır.

Harron Cehhennem KayıkçısıHarron Cehhennem KayıkçısıHarron Cehhennem KayıkçısıHarron Cehhennem Kayıkçısı

Yorumlar

 • muratty
  05.07.2022 06:47

  Uzun ve zor bir yolu olsada gittiğinize değecek vebadan korunmak için yapılmış heykeller kayadan oyulmuş.

 • cemmelih
  03.11.2022 11:58

  Cehennem kayıkçısı ... Bu yerin büyüsü altında kaldım adeta Dağ manzarasının ardından karşımıza birden çıkan bu yontu muazzam bir görüntüye sahip binlerce yıl önce el yordamıyla yapılmış bir eser.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota