Dor Mabedi

Dor Mabedi

22.02.2021 00:18


Yunan asıllı Dorlar, göçebe bir kabile olarak tarihin ilginç toplulukları arasında gösterilir. Bir yönüyle Türk kültürünün göçebe, özgürlükçü ve maceraperest kökenleriyle bağdaştırılabilen Dorlar, özellikle tarih meraklıları açısından gizemli ve ilgi çekici. Üstelik Türkiye topraklarında, Hatay’da yaptırdıkları Dor Mabedi ile turistik bir değeri de miras bırakmışlar. Dor Mabedi, şehrin güney ucuna yakın konuma sahip. Samandağ Ovası’na hakim konumda bir dini yapı. Milattan önce 300’lerde veya daha da eski bir tarihte yapıldığı sanılıyor. Yer altından keşfi ise 1939 yılına dayanıyor, bu tarihte Amerikan arkeologlar tarafından ortaya çıkarılıyor ve birçok eser, bu ülkeye götürülüyor. Mısır’da, İskenderiye’deki Sema Tapınağı’na benzer plana sahip olduğu dikkatlerden kaçmayan Dor Mabedi, tarihin az bilinen zamanlarından, yaklaşık 2 bin 500 yıl öncesinden kalma bir gizem adeta… Ağırlıklı olarak taş bloklar şeklindeki kalıntılar halinde yer alıyor. Günümüzde çevresi temizlenerek koruma altına alınan Dor Mabedi kalıntıları günümüzde ziyaret edilerek görülebiliyor. Yakınında yeme-içme noktaları da mevcut.
Dor MabediDor MabediDor MabediDor Mabedi

Yorumlar

 • cemmelih
  03.11.2022 11:04

  Samandağ panoramasinin en güzel burdan izlenildihini düşünüyorum. Titus tünellerini gezmeye gelenlerin hemen 10 dk yukarıda yer alan bu yeri görmeden gitmeleri büyük kayıp olur.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler