Yaşayan Müze Tarihi Gümrük Hanı - GeziBilen

Yaşayan Müze Tarihi Gümrük Hanı

Yaşayan Müze Tarihi Gümrük Hanı

Gaziantep şehrinde tarihi mekanları gezmek isteyenler çok sayıda hanla karşılaşır. Bu hanlar arasında önemli bir yere sahip olan Gümrük Han, bugün çok önemli bir müzeye dönüştürülür. Karagöz Mahallesi’nde yer alan tarihi hanın Hacı Ömer Efendi tarafından yaptırıldığı aktarılır. 1878 senesinde inşa edilen Gümrük Hanı, halk arasında ‘Yolcu Hanı’ olarak da bilinir. Buranın zemin katında depo ile ahır olarak kullanılan odalar bulunur. Hem üst bölümde ise yolcular için yapılan düzenli odalar dikkat çeker. O dönem İpek Yolu’nun üzerinde yer aldığı için önemli bir konuma sahip olan Gümrük Han, yolcuların uzun yıllar boyunca ihtiyaçlarına cevap vermeyi başarır. Handa, Osmanlı mimarisinden çok net izler yakalamak mümkündür. Tek avlulu ve iki katlı hanlar kategorisinde değerlendirilen han, yakın zaman önce restorasyon sürecinden geçirilir. İş ya da turistik gezilerde tercih edilen mekanlarından biri olan Gümrük Hanı, 2011 senesinin son ayında tamamlanan restorasyonu ile beraber bir müzeye dönüştürülür. Bu önemli dönüşümle beraber han hem üretim, hem de bir satış merkezi olarak hizmet vermeye başlar. Gümrük Han içinde aynı zamanda şehre özgü ve sanatlarını da yaşatan bir mekandır. Han içinde teşbihçilikten cam üflemeye, dokumacılıktan yemeniciliğe dek pek çok el sanatı çeşitli atölyeler sayesinde yaşatılır. Yoluna ‘Yaşayan Müze’ olarak devam eden hanı, 09.00 ve 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze Pazartesi dışında tüm günler açıktır. Gümrük Han Yaşayan Müze, ücretsiz olarak gezilebilir. Mekan tam olarak Şekeroğlu Mahallesi’nde yer alan Uzun Çarşı içinde bulunur. Belediye otobüsleri ve minibüslerle müzeye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yaşayan Müze Tarihi Gümrük HanıYaşayan Müze Tarihi Gümrük HanıYaşayan Müze Tarihi Gümrük HanıYaşayan Müze Tarihi Gümrük Hanı

Yorumlar

 • emiresltn
  20.03.2022 13:27

  güzel bir han içerinde gezebilecek yerleri var soluklanmak için bir kahve içebilirsiniz hanın içinde cafede mevcut 🙏🏻

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota