Tilmen Höyük - GeziBilen

Tilmen Höyük

Tilmen Höyük

Gaziantep’in İslahiye ilçesi içinde yer alan Tilmen Höyük, şehrin tarihi mirasını önemli ölçüde yansıtır. İlçe içinde Yasemek yönüne doğru gittiğinizde 10’uncu kilometrede Tilmen Höyük hemen karşınıza çıkacaktır. Tilmen bir Hitit şehri olarak bilinir. Bu bölgede 2003 senesinden bu yana kazılar düzenli olarak gerçekleşir. Bu önemli alan, arkeopark kapsamına alınır. Höyük Mezopotamya ve Suriye kültürlerine ait karşılıklı etkileşimleri önemli ölçüde yansıtır. Burada gerçekleştirilen araştırmalar, bölgedeki yaşamın bundan 6 bin sene öncesine dayandığı gerçeğini gösterir. Hattuşa sonrasında en heybetli Hitit şehirlerinden biri olarak gösterilen Tilmen’de yuvarlak kuleler hemen göze çarpar. Büyük taşlarla oluşturulan dev surlar, kentin kudretini yansıtır. Sur duvarlarında düzgün kesme taşlar kullanılır. Kentin ana girişi doğu bölümündedir. Buna rağmen güneyde ve kuzeybatıda iki küçük kapı daha bulunur. Tam olarak Karasu Çayı’nın dibinde yer alan Tilmen Höyük ile alakalı ilk çalışmalar, esasen 1958 senesinde gerçekleşir. O dönem Prof. Bahadır Alkım’ın çalışmaları özellikle etkili olur. Bu çalışmalar 1972 senesine dek düzenli olarak devam eder. Asıl yoğun kazılar 90’lı yıllardan sonra gerçekleşir. Bu dönemlerde çok çeşitli anıtsal yapılar gün yüzüne çıkartılır. Aynı şekilde Erken Tunç Çağı’ndan kalan eserler arkeologlar için oldukça heyecan verici olarak karşılanır. Tilmen’de yer alan ana höyük 15 metredir. Burası aynı zamanda bir aşağı kent tarafından çevrilidir. Aşağı kentin sınırı nehre kadar uzanır. Şehirdeki höyüklerin en yükseği ise 21 metre civarındadır. Tilmen şehri temel olarak iç ve dış kaleden oluşur. Bu iki sur şehri güçlü bir şekilde korur. Yapılan kazılar neticesinde çok sayıda araç gereç, takı, mühür ya da süs eşyası çıkartılır. Bunların önemli bir bölümü Gaziantep Müze Müdürlüğü’ne aktarılır.

Tilmen HöyükTilmen HöyükTilmen HöyükTilmen Höyük

Yorumlar

 • gunessygz
  04.11.2022 08:49

  Gidene kadar yol kenarındaki küçük dere size eşlik ediyor. Derenin sağında solunda yer yer sazlar var. Suyun akışı çok güzel.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota