Tekke Camii - GeziBilen

Tekke Camii

Tekke Camii

Mistik ve cazibeli şehir Gaziantep, mimaride sınırları zorlayan yapılarıyla da ünlüdür. Bunlardan biri de Şahinbey ilçesinde konumlanmış olan Tekke Camii’dir. Mevlevihane Camisi olarak da bilinen tarihi eserin tamamlanma tarihi 1638. Gaziantep’te tanınan biri olduğu bilinen Sancak Beyi Mustafa Ağa tarafından yaptırılmış. Öne çıkan özelliği ise son derece şaşırtıcı minaresi. Altından yol geçen minare, dünyada eşine az rastlanır bir mimari öğe durumunda. Yürürken yukarı bakıp, minareyi tüm ayrıntıları ile incelemek de mümkün. 1900’lerin başında çıkan bir yangında harap olur cami. Ardındaki yıllarda tutulan kayıtlar incelendiğinde ise bu harap kısımların Şeyh Mehmet Münip Efendi tarafından yaptırıldığı görülür. Küçük bir avlu ve şadırvana sahip olan cami, dini bayramlarda genellikle tatlı dağıtılan avlusuyla da yerel halkta oldukça meşhurdur. Geneli itibarıyla kesme taştan yapılmış caminin demirden giriş kapısı dikkat çeker. İçerisinde az süsleme olan ve bu sayede de sadelik ve şıklığı bir arada sunan Tekke Camii, günümüzde hala ibadete açıktır. Yapı aynı zamanda yalnızca Gaziantep’in değil, tüm bölgenin en güzel camileri arasındadır.

Tekke CamiiTekke CamiiTekke CamiiTekke Camii

Yorumlar

 • Hakkı Gez
  01.09.2021 07:07

  Geçen sene ailecek gitme fırsatımız olmuştu. Manevi havası çok yüksek bir yer.

 • gunessygz
  04.11.2022 09:04

  1600’lerde bir Türkmen Ağası olan Mustafa Ağa tarafından yaptırılmıştır. Minare altından kemerli kapı ile avluya erişilen minik sevimli bir yapıdır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota