Pişirici Kasteli - GeziBilen

Pişirici Kasteli

Pişirici Kasteli

Yüzlerce yıl öncesindeki yaygın kullanımıyla bilinen ve bugüne kadar neredeyse hiçbir şekilde zamana yenik düşmeden gelen Pişirici Kasteli, Gaziantep’in simge mekanlarından biridir. Gaziantep’te yüzlerce yıl önce halkın su ihtiyacının karşılanmasına yönelik otantik yapılar inşa edilmeye başlanır. Kastel adı verilen bu yapılarda insanlar bir araya gelerek temiz su akışı ile ücretsiz şekilde çamaşır yıkamaları sağlanır. Esasen oldukça önemli kamusal bir hizmet olan bu türdeki yapılara Türkiye’de yalnızca Gaziantep’te rastlanır. İşte bu yapılardan biri de en çok bilineni ve ziyaret edileni Pişirici Kasteli’dir. Şehrin öne çıkan tarihi değerlerinden Ağa Cami’nin karşısındaki kastelin çatısı yol hizasında ve yıkama alanlarına merdivenlerle inilir. Kastelin yapım tarihi net olarak bilinmemekle birlikte kaynaklar ağırlıklı olarak 13’üncü yüzyıl yapısı olduğuna dair izler taşıdığını kaydeder. Havuz, banyo ve tuvaletlerin yer aldığı giriş kısmının dışında oyma taştan tavan kısmı da dikkat çeker. Ortasında günümüzde de aktif olan havuzu diğer detayları arasında gösterilebilir. Gaziantep’te günümüze ulaşmış altı kastelden biri olan Pişirici Kasteli, her gün yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilen önemli bir kültürel duraktır. Özellikle yaz aylarında içi oldukça serin hale gelen mekan, şehirde soluklanmak için öne çıkan destinasyonlardan biri olarak da kabul edilir. Bu arada kastel asıl hamacına hizmete de ara ara devam ederek bazı semt sakinleri tarafından su ihtiyacının karşılanması amacıyla da kullanılır. Yapının altında konumlanan bir de mescit mevcuttur. Geçtiğimiz yıllarda restore edilen bu dini ibadet mekanı, günümüzde açık durumdadır.

Pişirici KasteliPişirici KasteliPişirici Kasteli

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  21.09.2022 09:16

  Orijinal eski çağlardan şu geliş ve gidiş yerleri korunmuş.. hayranlık uyandıran bir yapı, başka şehirlerde benzeri yok.. ayrıca müze ücretsiz..

 • mervebakknn
  06.07.2022 13:47

  Çok bilinmeyen ancak Gaziantep’e gidildiğinde muhakkak gidilmesi görülmesi gereken fotoğraflar çekilmesi önerilen bir yer 😉😜

 • emiresltn
  20.03.2022 13:29

  tarihin büyüsüne kapılıcagınız bir kastel hikayesini okumadan gitmeyin lütfen 🙏🏻

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota