Nuri Mehmet Paşa Camii

Nuri Mehmet Paşa Camii

Nuri Mehmet Paşa Camii

Nuri Mehmet Paşa Camii, Gaziantep’in tarihi camileri arasında önemli bir yerde durur. Suburcu Caddesi üzerinde yer alan cami, bizzat Nuri Mehmet Paşa tarafından yaptırılır. Bu bilgi Şer’i Mahkeme kayıtları üzerinden aktarılır. Caminin hem minare kısmında hem de mihrap bölümünde iki ayrı kitabe bulunur. Kitabelerde yer alan bilgiler caminin ne zaman, kim tarafından yaptırıldığı bilgisini teyit eder. İkinci kitabe 1834 senesine aittir. Bunun onarım kitabesi olarak yazıldığı tahmin edilir. Osmanlı mimari üslubunu yansıtan Nuri Mehmet Paşa Camii, zaman içinde pek çok defa onarımdan geçirilir. Bu durum caminin özgünlüğünü bir nebze yitirmesine neden olur. Özellikle Fransız işgalinin etkisiyle cami ciddi bir hasar görür. Antep savunmasından sonra bu cami bir süre askeri bir depo olarak kullanılır. 1960’lı yıllara gelindiğinde ise caminin müzeye dönüştürüldüğü görülür. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı bizzat aktif olarak rol oynar. Bu durum yaklaşık 10 sene boyunca devam eder. 1968 yılına gelindiğinde nihayet yeniden büyük bir onarıma gidilir ve cami formuna yeniden kavuşturulur. Tıpkı geçmişte olduğu gibi yeniden cami olarak hizmet vermeye başlar. Avlunun doğu kısmında Nuri Mehmet Paşa’nın türbesi bulunur. Cami ile alakalı son yenileme çalışması 2007 senesinde gerçekleşir. Bundan hemen bir sene sonra ise cami ibadete açılır. Nuri Mehmet Paşa Camii, bugün hala ibadete açık durumdadır. Çukur Mahallesi’ne de yakın bir konumda yer alan tarihi caminin yapım sürecinde düzgün kesme taşlar kullanılır. Bu taşların siyah ve beyaz renkte olması estetik açıdan camiye güzel bir hava katar. Bugün sadece ibadet için değil, turistik ziyaretler için de sıklıkla tercih edilen bir cami durumundadır.

Nuri Mehmet Paşa CamiiNuri Mehmet Paşa CamiiNuri Mehmet Paşa CamiiNuri Mehmet Paşa Camii

Yorumlar

 • rumeysacakmakk
  08.08.2022 08:05

  Öğrendiğime göre Nuri Mehmet Paşa tarafından 1786 yılından kısa bir süre önce yaptırılmış caminin minaresinde 1785 1834 yılına ait iki yazıtta bulunmakta.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler