Millet Hanı

Millet Hanı

Millet Hanı

Osmanlı döneminden kalan han örneklerine Anadolu’nun pek çok şehrinde rastlamak mümkündür. Gaziantep de bu anlamda özel bir şehir olarak kabul görür. Şehirde bir döneme mimarisi ile damga vuran çok sayıda tarihi han bulunur. Bunlardan biri tanesi olan Millet Hanı, Osmanlı mimarisinden izler sunar. Tek avlulu hanlar arasında bulunan Millet Hanı, 1575 senesinde inşa edilir. Lala Mustafa Paşa döneminde oluşturulan hana zaman içinde bazı eklemeler yapılır. Bu eklemeler sayesinde mekan gerçek anlamda bir kervansaraya dönüşür. 1890 senesinde bugün hala korunan üst bölüm eklenir. Hanın Cumhuriyet öncesindeki ismi ‘Aziziye’ şeklindedir. Atatürk direniş döneminden sonra Gaziantep şehrini ziyaret edince hanın adı ‘Atatürk Hanı’ olarak değiştirilmek istense de Ulu Önder buna izin vermez. Bu nedenle han artık, ‘Millet Hanı’ ismini resmi anlamda almaya başlar. Kültür Yolu’nun önemli duraklarından biri durumunda olan tarihi handa çeşitli el sanatları mağazaları dikkat çeker. Bir dinlence alanı olarak sıklıkla tercih edilir. Heybetli görüntüsüyle göz dolduran Millet Hanı, klasik bir kervansaray niteliği taşır. Han, 2003 senesinde önemli bir restorasyon sürecinden geçirilir. Bu restorasyon ile beraber han eski kudretli görünüme yeniden kavuşur. Oldukça büyük bir alan üzerine kurulu olan tarihi hanın restorasyonunda bir iş adamının imzası bulunur. Bu sayede bir nebze bakımsız kalan ve unutulmaya yüz tutmaya başlayan han, genç kuşaklara aktarılma fırsatını yeniden yakalar. Burası geçmiş dönemlerde İpek Yolu’nun üzerinde yer aldığı için han, her daim büyük ilgi görür. Millet Hanı’nda bugün 70 civarında iş yeri bulunur. Şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Gaziantep Kalesi ile han arasında sadece 300 metrelik bir mesafe vardır. Zaten şehirde pek çok gezilecek yer, bu alanda bulunur. Bu anlamda hanın ulaşımı son derece kolaydır.

Millet HanıMillet HanıMillet HanıMillet Hanı

Yorumlar

 • gunessygz
  04.11.2022 08:55

  Gaziantep ‘in tarihi ve güzel hanlarından. İçerisinde keyifle dinlenilebilir ve bir şeyler içilebilir. Çiçekler, çalınan müzikler harika. Zaman tüneli gibi…

 • emiresltn
  20.03.2022 13:51

  Geziye bir mola verip çay kahve içebilirsiniz güzel Bir han🙏🏻

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler