Kültür Tarihi Müzesi - GeziBilen

Kültür Tarihi Müzesi

Kültür Tarihi Müzesi

Gaziantep’te yer alan Kültür Tarihi Müzesi, şehrin en ilgi çekici ve özellikle üniversite öğrencileri tarafından en çok tercih edilen müzesi olarak dikkat çeker. Kültür Tarih Müzesi, Gaziantep Üniversitesi bünyesinde bulunur. Adından da anlaşılacağı üzere şehrin kültürel tarihinin çeşitli konseptler dahilinde sergilenmesini temel alan müze, söz konusu konseptlerinin çeşitliliği ile diğer müzelerden ayrılır. Gaziantep’le özdeşleşmiş isimler, şehir hayatı, eğlence hayatı, özel günler, aile gibi başlıklara incelenebilen çok sayıda kesiti içeren müzedeki tüm bölümler 12’nci yüzyıldan günümüze kadar geçen ve yaklaşık 900 yılı içerecek şekilde ele alınmış. Dolayısıyla zengin bir bilgi aktarımı vadeden şık müzenin modern ve sistematik dizaynı da öne çıkanlar arasındadır. 2009’da açılan Kültür Tarihi Müzesi’nde yaşam tarzları gerek objelerle, gerekse fotoğraf ve canlandırmalarla aktarılır. Diğer yandan el sanatlarından örnekler de müzede en çok ilgi çekenler arasında yer alır. Ek olarak müzede laboratuvar ve hatta atölye kısımları da mevcuttur. Genel itibarıyla arkeoloji bölümü öğrencilerine hitap eden Kültür Tarihi Müzesi, haftanın her günü 10.00-12.00 ile 14.00-16.00 saatleri içesinde ücretsiz olarak gezilebilir.

Kültür Tarihi MüzesiKültür Tarihi MüzesiKültür Tarihi MüzesiKültür Tarihi Müzesi

Yorumlar

 • gunessygz
  04.11.2022 09:08

  Gaziantep üniversitesi kampüsünde kütüphanenin altında müzede kullanılmış olan giysiler, fotoğraf makinaları, nazarlıklar, mutfak eşyaları ve Gaziantep'teki eski oyuncaklar bulunmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota