Hz. Ukkaşe Türbesi - GeziBilen

Hz. Ukkaşe Türbesi

Hz. Ukkaşe Türbesi

Gaziantep ve Adana yolu üzerinde, Sakçagözü’nü geçtiğiniz zaman sol tarafta karşınıza heybetli bir tepe çıkar. Bu tepe Ukkaşe Hazretleri Türbesi’ne ev sahipliği yapar. Özellikle çevre il ve ilçelerden çok sayıda insan türbeyi ziyaret etmek için bu bölgeye akın eder. Yeşilliklerle çevrili olan bu alanda türbesi bulunan Hz. Ökkeşiye, sahabeden bir zattır. Kendisi, Gaziantep şehrinde gerçekleşen Müslüman fethinde şehit düşer. Bu nedenle şehir için oldukça önemli bir figür olarak kabul görür. Türbe çevresinde oldukça derin ve verimli su kuyuları bulunur. Sene boyunca buraya yapılan ziyaretlerin genelde gruplar halinde olduğu görülür. Hazreti Ökkeşiye, Hazreti Muhammed’den dua istemiş çok kıymetli bir zattır. Daha dünyadayken bile cennetle müjdelenen nadir kişiler arasında yer alır. Kendisi aynı zamanda peygamberlik mührünü öpen sahabelerden birisidir. O dönem Hazreti Ökkeşiye, Medine’ye gidip bizzat Bedir Savaşı’na dahil olur. Daha sonra Uhud, Hendek gibi önemli din savaşlarında da yer alır. İbni Abbas’ın da kendisi hakkında güzel hadisleri söz konusudur. Şehrin en önemli dini mekanlarından olan Ukkaşe Türbesi, dileklerinin yerine gelmesini isteyenler için bir umut kapısıdır. Özellikle erkek çocuğu olmayan eşlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer olarak ün yapar. Dileklerinin kabul edilmesi halinde Allah rızası için kurban keseceklerini söylerler. Ziyaret sonrasında erkek çocuğu olan kişilere Ökkeş adı verilir.

Hz. Ukkaşe TürbesiHz. Ukkaşe TürbesiHz. Ukkaşe TürbesiHz. Ukkaşe Türbesi

Yorumlar

 • 3gZKa2XM
  20.03.2022 11:22

  Gerçekten gidilmesi gereken bir türbe maneviyatı yüksek 🙏🏻🙏🏻dualarda buluşmak dileğiyle

 • 0qpyeiko
  10.09.2022 09:57

  Gezip görülmesi gereken bir mekan herkese tavsiye ediyorum

 • ahmetyaylacii
  21.09.2022 09:10

  Güzel nezih bir yer türbenin haricinde mesire alanı, kesim alanı ve cami de mevcut. Girişte nizamiye var tabi araçlar İçin ücret tarifesi de eklemişler. Bölgeye hakim bir tepede olan Hz. Ukkaşe b.Mihsan türbesi gelinip görülmeye değer diye düşünüyorum.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota