Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi

Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi

22.02.2021 00:18


Gaziantep’te tabiat güzelliklerini keşfetmek isteyenler için Zooloji ve Doğa Müzesi, oldukça ideal bir seçenek olarak kabul edilir. Belediyenin çalışmaları neticesinde oluşturulan bu ilginç müze, yaklaşık bin dönümlük bir arazi üzerine inşa edilir. Bölge, aynı zamanda Doğal Hayatı Koruma Alanı ve Hayvanat Bahçesi gibi ayrı ayrı bölümlere de sahip olan bir kompleks olarak tasarlanır. Şu anda burası kendi alanında Türkiye’nin en büyüğü durumundadır. Hatta Avrupa özelinde dahi büyüklük açısından ilk üç sırada yer alır. Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin olduğu kısımda 325 ayrı tür hayvanı ziyaret etmek mümkündür. Hayvanat bahçesinin içine kurulan Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi, daha çok nesli tükenmiş hayvanlara dair bir sunum gerçekleştirir. Bu anlamda fantastik ve modern bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Müze sayesinde gerçekte görme şansınızın olmadığı pek çok hayvanı yakından tanıma şansı bulabilirsiniz. Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi’nde toplamda 550 tür tanıtılır. Bunlar arasında kanatlılar, sürüngenler, memeliler ve deniz hayvanları yer alır. Örnek olarak sunulan hayvan sayısı 700’dür. Hayvan iskeletleri binlerce yıl önce nesli tükenen hayvanlara dair önemli doneler sunar. Yeryüzünün bilinen ilk memelimsileri pelikozorlar, dinozorların öncüleri sayılan dimegrodonlar, kılış dişli kaplanlar, mamutlar başta olmak üzere nesilleri yok olan hayvanlar hakkında hem görsel hem de yazılı pek çok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bu ilginç deneyim esnasında doğaya ya da herhangi bir canlıya zarar verilmez. Ömürleri sona eren hayvanlar üzerinde tahnit sanatı uygulanmadan müzede teşhir edilmez. Müze içinde özellikle kara ya da denizdeki vahşi dünyaya ait izlere rastlamak olasıdır. Bu anlar tüm gerçekliğiyle canlandırılır ve bu sayede ziyaretçiler kendilerini o vahşi yaşamın içinde hisseder. Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi, haftanın her günü saat 17:00’a dek açıktır.
Gaziantep Zooloji ve Doğa MüzesiGaziantep Zooloji ve Doğa MüzesiGaziantep Zooloji ve Doğa MüzesiGaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler