Emine Göğüş Mutfak Müzesi - GeziBilen

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Tam anlamıyla bir gastronomi şehri olarak kabul edilen Gaziantep, yeme içme kültürünü tüm dünyaya tanıtmayı başarır. Şehre geldiğiniz zaman yöresel lezzetleri yansıtan çok fazla mekanla karşılaşmanız olasıdır. Gaziantep’in özellikle tarih boyunca farklı medeniyetlerin etkisinde kalan bir şehir olması bu kültürü tetikler. Tüm bu yeme-içme mekanlarının haricinde, Gaziantep mutfağını yansıtan bir de müze bulunur. Emine Göğüş Mutfak Müzesi adıyla açılan bu özel müze, şehrin çok kültürlülüğünü bariz bir şekilde yansıtır. Tematik bir müze olduğu için özellikle ilgi gören mekan kebap, baklava ve tencere yemeklerinin tanıtımında önemli bir rol oynar. Müze, UNESCO tarafından mutfağı tescillenen bir şehre yakışacak yoğunluğa sahiptir. Şehrin mutfak kültürü konusundaki birikimi bu müze ile taçlandırılır. Özellikle boğazına düşkün olanların büyük ilgi gösterdiği müze, aynı zamanda şehirde yenilecekler konusunda da bir anlamda rehber niteliğindedir. Emine Göğüş Mutfak Müzesi için 1904 senesinden kalan tarihi bir bina tercih edilir. Bu bina Türkiye’nin ilk Turizm Bakanı Ali İhsan Göğüş’e aittir. Uzun süren bir restorasyondan sonra bu ev müzeye dönüştürülür. Müzenin restorasyon sürecinde Gaziantep Belediyesi çok önemli bir rol oynar. Emine Göğüş Mutfak Müzesi 2008 yılında hizmete açılır. Müze aynı zamanda sıkça ziyaret edilen Gaziantep Kalesi’ne de oldukça yakındır. Bu durum müzenin çok daha kolay keşfedilmesini sağlar. Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nin en önemli özelliği bu temada kurulan ilk müze olmasıdır. Burada sadece lezzetler değil, aynı zamanda Gaziantep mutfağında tercih edilen geleneksel araç ve gereçler de ziyaretçilere tanıtılır. Müzenin içinde baharat ya da bakır çeşitlerinin yer aldığı, sembolik bir eşya satış bölümü de bulunur. Müze, her gün saat 17.30’a kadar ziyaret edilebilir.

Emine Göğüş Mutfak MüzesiEmine Göğüş Mutfak MüzesiEmine Göğüş Mutfak MüzesiEmine Göğüş Mutfak Müzesi

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  21.09.2022 10:10

  Müze kart geçmiyor, nakitle bilet alamıyorsunuz, sadece temassız kart ile ödeme yaparak giriliyor. Müze güzel. Antep mutfağına yönelik her şey var. Keşke yemeklerden de tadabiliyor olsaydık.

 • emiresltn
  20.03.2022 13:38

  harika bir müze 🙏🏻

 • trakyal39
  24.08.2022 13:07

  Görmeseniz de bir şey kaybetmiyeceginiz bir müze.

 • zFycl0E6
  23.04.2022 23:06

  eskiden günümüze insanı kendimden alıp götürüyor 🙏🙏

 • LTvWMTJF
  25.08.2022 14:38

  Mükemmel

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota