Dülükbaba Tabiat Parkı

Dülükbaba Tabiat Parkı

Dülükbaba Tabiat Parkı

Türkiye’nin güneydoğusunda konumlanan Gaziantep, tarihi değerlerin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ünlü bir şehirdir. Bu kapsamda öne çıkan mekanların başında ise Dülükbaba Tabiat Parkı gelir. Dülükbaba Tabiat Parkı, 3 bin 60 dekarlık alanda, şehrin kuzeyindeki Şehitkamil ilçesinde bulunur. 2011’de tabiat parkı statüsü verilen geniş alanda doğal peyzaj dokusunun yanı sıra kültürel bir çekim merkezi olan Dülükbaba Antik Kenti gibi tarihsel kısımlar da yer alır. Dülükbaba Tabiat Parkı, bitki çeşitliliği yönünden dikkat çekicidir. Kızılçam, boyu 3-4 metreye kadar varabilen çakal eriği, palamut meşesi gibi ağaç türleri son derece yaygındır. Kekik, dağçayı, zahter, küsküt gibi bitkilerin de öne çıktığı parkta, yöresel ve sağlığa faydalı bir tür baharat olan zahter de bolca bulunur. Öte yandan tabiat parkında nispeten az çeşitlilikte hayvan varlığı da söz konusudur. Çakal, tilki ve tavşan gibi hayvanların varlığına rastlanabilen parkta, serçe, karga, keklik, şahin, doğan gibi kuş türleri de semalarda gezer. Oldukça mütevazı ücretler ile girilebilen Dülükbaba Tabiat Parkı’nda bisiklete binilebilir ya da doğa yürüyüşü yapılabilir. Ayrıca piknik ve çadırlı kampçılığın da yaygın olduğu parkta, yaban hayatı gözlemciliği de oldukça karşılaşılan aktiviteler arasında yer alır.

Dülükbaba Tabiat ParkıDülükbaba Tabiat ParkıDülükbaba Tabiat ParkıDülükbaba Tabiat Parkı

Yorumlar

 • mervebakknn
  06.07.2022 14:08

  Doğası harika bugüne kadar gezdiğim en temiz tabiat parkı diye bilirim gayet iyi bir şekilde korunuyor.

 • ahmetyaylacii
  21.09.2022 10:06

  Güzel temiz bir mesire alanı belediye güzel yapmış oturma yerleri gayet çok. Sıkça çeşmelerin ve sık aralıklarla tuvaletler bulunduğu geniş bir mesire yeri güvenlik çok yakında takip ediyor ilgili içinde küçük bir göleti bulunmakta restorant var belediye işletiyor park sorunu yok gezilebilir bir yer mangal yapabilirsiniz.

 • gunessygz
  04.11.2022 09:08

  Antep'te bulunan doğası harika bir park. İnsanların bir haftasonunu geçirebilmeleri için her şey düşünülmüş.

 • gulleribrahimm
  30.12.2022 13:05

  Tertemiz hava temiz atmosfer daha ne olsun.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler