Bayazhan Kent Müzesi - GeziBilen

Bayazhan Kent Müzesi

Bayazhan Kent Müzesi

Gaziantep’in en önemli müzelerinden biri olan Bayazhan’ın bina olarak tarihi 1909 senesine uzanır. Yapı, Bayaz Ahmet Efendi tarafından yaptırılır. Kendisi, Gaziantep şehrinde o yıllarda çok tanınan bir tütün tüccarıdır. Buranın bir müze haline dönüştürülme fikrinde, kent kültürünü yaygınlaştırma düşüncesi özellikle ağır basar. Bu düşünce nihayet 2005 senesinde vücut bulur. Bunun öncesinde uzunca bir süre han, ne yazık ki bakımsız kalır. Binanın mülki haklarını üzerine alan Gaziantep Belediyesi, şehrin en güzel yapılarından biri olan tarihi Bayazhan’ı 2009 senesinde güzel bir kent müzesine dönüştürmeyi başarır. Binanın restorasyon aşamasını, doğrudan TOKİ üstlenir. Müze kısa süre içinde şehirde ciddi bir ziyaretçi sayısına ulaşır. Müzede şehrin tarihi, kültürel ve tabiat güzellikleri, çeşitli materyaller ile ziyaretçilere aktarılır. Baklavacılık ve yemek kültürü gibi unsurlara önemli bir yer ayrılır. Aynı zamanda Gaziantep ile özdeşleşen bazı el sanatlarına dair tematik bölümler dahil edilir. Bunlar arasında sedef ve bakır işlemeciliği özellikle ön planda yer alır. Bayazhan Kent Müzesi’nin içinde çeşitli sergi mekanları dışında Kardeş Şehirler Teşhir Salonu da ziyaretçilerin ilgisini çeker. Diğer yandan Gaziantep’te mimari açıdan belli bir değere sahip olan kimi yapıların maket versiyonları ile karşılaşmanız olasıdır. Han, müze haline dönüştürülmeden önce kapsamlı bir restorasyondan geçirilmiştir. Oldukça başarılı koleksiyonlara sahip olan Gaziantep Bayazhan Kent Müzesi’nde sesli rehber hizmeti veriliyor. Ziyaretçiler kulaklık üzerinden maketlere ve diğer materyallere dair bilgileri dinleme fırsatı buluyor. Aynı şekilde müze içinde yer alan kiosklar üzerinden de kente dair yoğun bir bilgi aktarımı gerçekleştiriliyor. Şu anda haftanın her günü açık olan müzeyi, öğrenciler ücretsiz olarak ziyaret edebilir. Müze saat 17:30’a dek ziyarete açık durumdadır.

Bayazhan Kent MüzesiBayazhan Kent MüzesiBayazhan Kent MüzesiBayazhan Kent Müzesi

Yorumlar

 • emiresltn
  20.03.2022 13:33

  Burası da gerçekten güzel bir müze girişler 5tl gezilmesi gerek bir müze 🙏🏻

 • gunessygz
  04.11.2022 09:11

  Gaziantep’i tanıtan güzel bir müze hemen yanında güzel bir restoran ve lezzetli yemekli var tabi biraz pahallız

 • gulleribrahimm
  30.12.2022 13:18

  Antep'te eğer kısıtlı vaktiniz varsa bu müzeden başlayıp Zeugmaya devam etmek mantıklı. Kent tarihini şehrin detaylarını fotoğraf ve vitrinlerde görmek güzel.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota