Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep hiç şüphesiz ki Türkiye’nin kültürel anlamda en yoğun şehirleri arasında yer alır. Bu renkli ve çok kültürlü şehir, sene boyunca çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlar. Şehre gelenlerin öncelikli olarak ziyaret ettiği yerler arasında bulunan Bakırcılar Çarşısı, beklentileri fazlasıyla karşılayan bir yoğunluğa sahiptir. Bakırcılar Çarşısı; aynı zamanda şehrin en canlı, en aktif ve sosyal noktası olarak görülür. Çarşı içinde hem bakır döven hem de kilim, çanta, oyuncak, takı ve benzeri hediyelik eşya satan esnaflarla karşılaşmanız mümkündür. Tam anlamıyla bir renk cümbüşü olan Bakırcılar Çarşısı, seslerin ve sanatın bir an olsun eksilmediği, capcanlı bir yerdir. Bölge özellikle yabancı turistlerin de her daim ilgisini çekmeyi başarır. Çarşıya geldiğinizde, pek çok eşyanın bakırdan üretilebileceğine tanıklık edebilirsiniz. Gaziantep’te bakırcılık, oldukça eski bir kültürdür. Şehrin bakırcılıkla olan ilişkisi yaklaşık 400 yıldan bu yana devam eder. Bu kültürü yaşatmaya devam eden otantik çarşıda sevdiklerinize hediye olarak götürebileceğiniz pek çok şeyle karşılaşabilirsiniz. Çarşı içinde aynı ürünler için bariz fiyat farkları olabilir, bu nedenle pazarlık etmeyi ihmal etmemelisiniz. Bakırcılar Çarşısı’nın 19’uncu yüzyıldan bu yana aktif bir şekilde kullanıldığı bilinir. Hatta yakın zaman önce Gaziantep Belediyesi, bu tarihi çarşıyı restore etme kararı aldı. Bu kapsamda tek katlı dükkanlar arasında müthiş bir mimari uyum oluşturuldu. Bakıra vurulan o meşhur çekiç sesi buranın artık doğal bir melodisi haline gelmiştir. Büyük ölçüde el emeği göz nuru denilecek ürünlerin satıldığı bu harika çarşıda, cam ve sedef sanatından da izler sunulur. Alışveriş yapmasanız bile rastgele bir atölyeye girip ustaların canlı performanslarına tanıklık edebilirsiniz. Üretimhanelerin satış alanları ile bir arada tutulması, çarşının bu kadar canlı olmasının en önemli nedeni olarak kabul edilir.

Bakırcılar ÇarşısıBakırcılar ÇarşısıBakırcılar ÇarşısıBakırcılar Çarşısı

Yorumlar

 • rumeysacakmakk
  08.08.2022 08:23

  Gaziantep i gezmeye başladık Bakırcılar çarşısı beni eskiye götürdü. El emeği sanat ürünü bakır ürünler o kadar cezbediciki hepsinden alası geliyor.

 • emiresltn
  20.03.2022 13:48

  Bakırlardan gözlerinizi alamıcaksınız çok güzel 🙏🏻🙃

 • gunessygz
  04.11.2022 08:50

  El emeği ile yapılan bakırların olduğu bir çarşı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler