Atatürk Anı Müzesi - GeziBilen

Atatürk Anı Müzesi

Atatürk Anı Müzesi

Türkiye’nin pek çok noktasında Ulu Önder Atatürk’e dair anı evleri ya da müzeler bulunur. Bunlardan bir tanesi de direnişin önemli şehirlerinden biri olan Gaziantep’tedir. Tarihi Bey Mahallesi’nde yer alan Atatürk Anı Müzesi, her yaştan ziyaretçiyi ağırlar. Ayrı bölümden oluşan müzenin ilk bölümünde Atatürk’e ait bazı orijinal eşyalar yer alır. Bu iki binanın ortak bir avlusu bulunur. İkinci bölümde Atatürk Araştırma Kitaplığı ile Sözlü Tarih Araştırma Odası yer alır. Özellikle Sözlü Tarih Araştırma Odası’nda Antep savunmasına dair önemli anlatımlar dikkat çeker. Bu anlatımlar büyük bir sinevizyon üzerinden aktarılır. Aynı zamanda direniş yıllarında halkın kullandığı eşyalar örnekler halinde sunulur. Diğer yandan seminerlere ev sahipliği yapan ayrı bir bölüm daha bulunur. Müze, sene boyunca pek çok farklı etkinliğin odak noktası durumundadır. 1933 senesinde Ramazan Bayramı’ndan hemen önce şehre gelen Atatürk, Gaziantep halkı tarafından müthiş bir coşkuyla karşılanır. O ziyaretinde aynı zamanda Atatürk’e fahri hemşerilik unvanı verilir. Fransızlara karşı şehrin kurtuluşu için verdiği emekten dolayı Atatürk burada her zaman büyük bir sevgiyle karşılanmaya devam eder. Gaziantep Belediyesi Atatürk ve yöre halkı arasındaki bu güçlü bağı pekiştirmek ve sonsuz kılmak adına onun adına bir anı müzesi yapmayı planlar. Nitekim bu düşüncenin neticesinde Atatürk Anı Evi için klasik bir Gaziantep evi tercih edilir. Burada yer alan bir aile, geleneksel evlerini müze için belediyeye bağışlar. Tüm hafta ziyarete açık durumda olan Atatürk Anı Evi’ne gelmek için 08:30 ile 17:30 saatleri arasını değerlendirebilirsiniz. Müze için oldukça küçük bir ücret alınır, öğrenciler ise müzeyi diledikleri zaman ücretsiz şekilde gezebilir. Bu durum 65 yaş üzerinden olanlar ya da askerler için de geçerlidir.

Atatürk Anı MüzesiAtatürk Anı MüzesiAtatürk Anı MüzesiAtatürk Anı Müzesi

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  21.09.2022 09:22

  Gaziantep Kültürel Gezisinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yer. Şehrin vermiş olduğu mücadele ve Atatürk’ün şehre gelişini bayram havasıyla kutlayan bu halkın tarihini yakından bu şekilde görmek son derece faydalı.İlk katta olan küçük sinema alanında video olarak izletilmeli talebinde bulunabilirsiniz.

 • emiresltn
  20.03.2022 13:30

  Atamızın bize bıraktığı güzel bir müze 🙏🏻

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota