15 Temmuz Demokrasi Müzesi - GeziBilen

15 Temmuz Demokrasi Müzesi

15 Temmuz Demokrasi Müzesi

Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadığı malum darbe girişimi, aynı zamanda büyük bir kahramanlık destanını doğurur. Darbe girişimi sonrası sivil ve askeri kayıplar yaşanmış olsa da nihayetinde halkın büyük emeğiyle beraber bu girişim püskürtülür. Tarihe ‘15 Temmuz Destanı’ olarak geçmeyi başaran o süreç, Gaziantep Belediyesi tarafından bir müzeye dönüştürüldü. İstasyon Parkı içinde yer alan bu özel müze, darbe girişiminden tam bir sene sonra ziyarete açıldı. Müze genel anlamda 15 Temmuz 2016 tarihinde özellikle Ankara ve İstanbul gibi şehirlerde yaşananları çeşitli anlatım teknikleri ile yansıtıyor. 15 Temmuz Demokrasi Müzesi; bu tarihi günün yeniden yorumlanmasını, anımsanmasını ve canlı tutulmasını amaçlar. 16 Temmuz 2016 sabahına dek yaşanan tüm detaylar, kamera görüntülerinden oluşan kolajlarla burada takip edilebiliyor. Aynı zamanda bu özel güne dair pek çok fotoğraf da bu müze içinde paylaşılıyor. O gün çekilen tablet ya da cep telefonu görüntüleri dahi bu görsel materyaller arasına dahil edildi. Müze bir anlamda görsel izlekler üzerinden bir sunum yapıyor. Bu anlamda dijital yanı ağır basar ve ziyaretçilere tanık olma hissini uyandırıyor. 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, o gün ve sonrasında şehit düşenlerin fotoğraflarını ayrı bir bölümde sergiler. Aynı zamanda müzenin dış alanında bu isimlerin yazılı olduğu büyük bir anıt göze çarpıyor. Şehrin kısa sürede en çok ziyaretçi çeken müzelerinden biri olan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, her gün açık ve ücretsiz. Sabah 08.30 ile akşam 17.30 saatleri arasında müzeyi rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

15 Temmuz Demokrasi Müzesi15 Temmuz Demokrasi Müzesi15 Temmuz Demokrasi Müzesi15 Temmuz Demokrasi Müzesi

Yorumlar

 • gunessygz
  04.11.2022 08:53

  İstasyon aile parkının içerisinde yer alan müze. 15 temmuz anısına yapılmış ve içersinde darbenin ilk anından sonuna kadar bütün görüntülerin yer aldığı cep telefonu tablet görüntüleri güvenlik kamerası görüntüleri bulunmakta.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota