Yakutiye Medresesi ve Arkeoloji Müzesi

Yakutiye Medresesi ve Arkeoloji Müzesi

22.02.2021 00:18


İlhanlılar döneminden kalma, adeta iğne oyası gibi ince desenlerle işlenen Yakutiye Medresesi; dönemin hükümdarı Olcaytu zamanında Emir Hoca Celalettin Yakut tarafından yaptırılmıştır. Kapalı avlulu, eyvanlı ve revaklı medrese 1310 yılından bugüne kadar ayakta durmayı başarmıştır. Bu tipteki medreseler içerisinde Anadolu’nun en büyüğü olma özelliğine sahip olan yapı, aynı zamanda Erzurum’un sembol eserleri arasında bulunur. Sultan Olcaytu’nun Gazan Han ve Bolugan Hatun adına bu medreseyi Hoca Yakut Gazani’ye yaptırır. Osmanlı dönemine kadar medrese olarak faaliyet gösterilen yer, bir süre sonra dökümhane olarak kullanışmış, 19’uncu yüzyılın sonlarından itibaren de askeri depo olarak faaliyet göstermiştir. Cumhuriyet dönemine gelinmesiyle birlikte 1964 ve 1973 yıllarında Vakıflar Müdürlüğü onarımdan geçirmiştir. Yakutiye Medresesi son olarak 1991 yılında Turizm Bakanlığı tarafından da restore edilerek Arkeoloji Müzesi formu kazanmıştır. Yakupoğlu Medresesi’nin batısında taçkapı, güneyinde kübik kaideli, silindirik gövdeli minare ile kuzey köşesinde aynı biçimsel özellikleri yansıtan silindirik külahlı köşe kulesi yer alır. Özellikle taçkapının yan kanatlarında bulunan nişlerin içinde bir su kaynağından, vazodan çıkarcasına betimlenmiş hayat ağacı, altında karşılıklı iki aslan figürü, üzerinde çift başlı kartal figürleri İslam ikonografisi açısından önem taşır.
Yakutiye Medresesi ve Arkeoloji MüzesiYakutiye Medresesi ve Arkeoloji MüzesiYakutiye Medresesi ve Arkeoloji MüzesiYakutiye Medresesi ve Arkeoloji Müzesi

Yorumlar

 • guvenylmz
  14.09.2022 12:07

  Erzurum adıyla özdeşleşen mekanlardan biri daha. İlk akla gelen ne kadar Çifte Minareli Medrese olsa da. Yakutiye Medresesi de bir o kadar adını duyurmuştu bizlere.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler