Yakutiye Medresesi ve Arkeoloji Müzesi - GeziBilen

Yakutiye Medresesi ve Arkeoloji Müzesi

Yakutiye Medresesi ve Arkeoloji Müzesi

İlhanlılar döneminden kalma, adeta iğne oyası gibi ince desenlerle işlenen Yakutiye Medresesi; dönemin hükümdarı Olcaytu zamanında Emir Hoca Celalettin Yakut tarafından yaptırılmıştır. Kapalı avlulu, eyvanlı ve revaklı medrese 1310 yılından bugüne kadar ayakta durmayı başarmıştır. Bu tipteki medreseler içerisinde Anadolu’nun en büyüğü olma özelliğine sahip olan yapı, aynı zamanda Erzurum’un sembol eserleri arasında bulunur. Sultan Olcaytu’nun Gazan Han ve Bolugan Hatun adına bu medreseyi Hoca Yakut Gazani’ye yaptırır. Osmanlı dönemine kadar medrese olarak faaliyet gösterilen yer, bir süre sonra dökümhane olarak kullanışmış, 19’uncu yüzyılın sonlarından itibaren de askeri depo olarak faaliyet göstermiştir. Cumhuriyet dönemine gelinmesiyle birlikte 1964 ve 1973 yıllarında Vakıflar Müdürlüğü onarımdan geçirmiştir. Yakutiye Medresesi son olarak 1991 yılında Turizm Bakanlığı tarafından da restore edilerek Arkeoloji Müzesi formu kazanmıştır. Yakupoğlu Medresesi’nin batısında taçkapı, güneyinde kübik kaideli, silindirik gövdeli minare ile kuzey köşesinde aynı biçimsel özellikleri yansıtan silindirik külahlı köşe kulesi yer alır. Özellikle taçkapının yan kanatlarında bulunan nişlerin içinde bir su kaynağından, vazodan çıkarcasına betimlenmiş hayat ağacı, altında karşılıklı iki aslan figürü, üzerinde çift başlı kartal figürleri İslam ikonografisi açısından önem taşır.

Yakutiye Medresesi ve Arkeoloji MüzesiYakutiye Medresesi ve Arkeoloji MüzesiYakutiye Medresesi ve Arkeoloji MüzesiYakutiye Medresesi ve Arkeoloji Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota