Tortum (Uzundere) Şelalesi

Tortum (Uzundere) Şelalesi

Tortum (Uzundere) Şelalesi

Vietorio Şelalesi (120 metre) ve Niagara Şelalesi’nden (51 metre) sonra dünyanın üçüncü büyük şelalesi olan Tortum Şelalesi 48 metrelik yükseklik ve 22 metrelik genişliği vardır. Dünya çapındaki bu özelliği ve çarpıcı manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakan şelale, oluşan gök kuşağıyla benzersiz bir ambiyans yaratıyor. Balıklı köyü yakınlarında bulunan dağın 18’inci yüzyılda yaşadığı heyelan sonucunda oluşturduğu Tortum(Uzundere) Şelalesi, Tortum Çayı’nın aktığı Tev Vadisi’nin kapatmasıyla oluşmuştur. Şelale ve çevresinin deniz seviyesinden yüksekliği bin metredir. Şelalenin aktığı yerin sonunda oluşan göl, doğal bir havuz formundadır. Ve burada günümüzde su sporları yapılmaktadır. Şelalenin önünde izleme balkonları bulunur; buraya gelen yerli yabancı turistler muhteşem haşmetli bir yapısı bulunan şelale manzarasının tadını çıkarırken, gürüldeyen sesini dinlerler. Bu izleme balkonlarına çıkarken izleme merdivenlerinde alınan havanın nefes darlığı ve kalp rahatsızlığı olan insanlara iyi geldiği söylenmektedir. Yılın her döneminde farklı bir güzelliğe bürünen Tortum Şelalesi’nin en görkemli olduğu aylar Nisan ve Mayıs ayıdır. Haziran ayında ise su miktarında azalma yaşanır. Şelale ve çevresi, Erzurum’un en gözde mesire alanları arasında bulunur. Şelaleyle ilgili son olarak 1952-1960 yıllarında hidroelektrik santrali yapıldığını da belirtmekte fayda var. Tortum(Uzundere) Şelalesi, turizmin yanı sıra santral sayesinde de ülke elektriğine katkıda sağlıyor.

Tortum (Uzundere) ŞelalesiTortum (Uzundere) ŞelalesiTortum (Uzundere) ŞelalesiTortum (Uzundere) Şelalesi

Yorumlar

 • guvenylmz
  14.09.2022 12:12

  Türkiye’nin kendi alanında en önemli turistik mekanlarından biri. Erzurum-Artvin karayolu üzerinde yer almasından ulaşımı oldukça kolay. Bunun yanında yenileme çalışması sonrası yürüyüş yolu yapıldı. Etrafını şimdi daha rahat gezebiliyorsunuz. Bundan önce şelalenin dibine kadar gidilebiliyordu ancak artık o imkan yok.

 • mustafaalii
  29.06.2022 12:53

  Harika bir tabiat manzarası var heybetli dağların oluşturduğu manzara enfesss :)

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler