Oltu Kalesi - GeziBilen

Oltu Kalesi

Oltu Kalesi

Erzurum’un en meşhur yerleri arasında bilinen Oltu Kalesi, milattan önce 4’üncü yüzyıldan bu yana ayakta kalmayı başarmıştır. Urartular tarafından yaptırılan kale; Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu, Karakoyunlu ve Osmanlı dönemlerinde onarılmıştır. En son restorasyon çalışması ise 1998-1999 yıllarında yapılmıştır. Osmanlı döneminde kervansaray olarak dahi kullanılan bu kale; 3 bin metrekarelik alana sahiptir. Kesme taştan yapılan kaleden günümüze dış kale ile surları maalesef gelememiştir. İç kale anlamına gelen ‘Ehmedek’ içerisinde sarnıçlar, bir türbe, bir şapel ile kale muhafızlarına ait mekanlar bulunur. Ehmedek'ten Oltu Çayı’na inen gizli bir su yolu da bulunmaktadır. İç kalenin kuzeydoğu köşesinde bulunan şapel, dik ve yüksek burcun üzerindedir. 10 ve 11’inci yüzyıllarda, bölgede hakimiyeti ellerinde bulunduran Gürcüler tarafından yaptırıldığı bilinen şapel, altı yapraklı yonca planında inşa edilmiştir. İç kalenin doğu eteğinde ise yapımı Selçuklulara uzanan Selçuklu Hamamı vardır. Hamam da diğer bölümlere göre çok daha iyi durumda günümüze gelebilmiştir. Kalenin kuzeyindeki iki burçtan biri türbe olarak kullanılmıştır.

Oltu KalesiOltu KalesiOltu KalesiOltu Kalesi

Yorumlar

 • furkanakay
  01.07.2022 08:00

  Şehrin merkezinde yer alan yürüyerek ulaşabilceğiniz ama sadece dıştan görebileceksiniz çünkü girişi kapalı

 • guvenylmz
  14.09.2022 11:58

  Şehrin merkezinde yer almaktadır. Yürüyerek ulaşabilirsiniz. Daha önce gittiğimde içine girilmiyordu. Sanırım hala da girilmiyor. Şehre ayrı bir hava katan hakim bir kale görünümünde.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota