Narman Peribacaları

Narman Peribacaları

22.02.2021 00:18


Erzurum'da halk arasında "Kırmızı Periler Diyarı" olarak adlandırılan Narman Peri Bacaları, Doğu Anadolu’nun nadide bölge jeolojisinden bir hediye gibidir. Unesco Türkiye Milli Komisyonu tarafından 2012 yılında Dünya Geçici Mirası Listesi'ne alınan Erzurum'daki Narman Peri Bacaları, temel olarak bölgeye has sıkışma tektoniğinin ürünüdür. Oluşumu ve yapısı bakımından dünyada sadece Amerika'nın Colorado Vadisi'ndeki Grand Kanyon ile benzerlik taşıyan Peri Bacaları, jeolojik bakımdan, oluşumu Pliyosen Çağ'ına kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Başlıca kırmızı kum taşları ve benzer renkteki çakıl taşlarından kaynaşarak oluşan bir yapıya sahip olan Narman Peri Bacaları, Erzurum Valiliği, Büyükşehir ve Narman belediyelerince 62 kilometrelik vadide dört, beş konaklama tesisinin yanı sıra bisiklet, atlı, ATV'li safari ve trekking parkurları oluşturdu. 2010'da koruma altına alınan Peri Bacaları, 2012 yılında UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından Dünya Geçici Miras listesine de alınmıştır. Erzurum’daki doğa turizminin vazgeçilmez gezi noktalarından olan Narman Peri Bacaları, her yıl hızla artan bir ivme ile yerli ve yabancı turistlerin görmek için birbirleriyle yarıştığı yerlerdendir.

Narman PeribacalarıNarman PeribacalarıNarman PeribacalarıNarman Peribacaları

Yorumlar

 • pelinakgl
  20.06.2022 12:01

  Merhabalar, birkaç sorum olacaktı. DM'den yazabilir miyim? Arkadaşlık isteği attım.

 • XC3eytZhDb0b
  11.02.2024 07:00

  Güzel bir işletme yapıldı. Resimlerde görüldüğünden daha güzel. Peribacaları na birkackez gittim. Kesinlikle tavsiye ederim....

 • umriyeee
  13.04.2022 18:25

  Güzel bir tesis kuruldu. Hem restorantı hem de doğal güzellikleri ile gezilmesi gereken bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler