Kongre Binası (Resim Heykel Müze ve Galerisi)

Kongre Binası (Resim Heykel Müze ve Galerisi)

Kongre Binası (Resim Heykel Müze ve Galerisi)

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması adına Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan Kurtuluş Savaşı’nın yine onun tarafından atılan belki de en önemli adım Erzurum Kongresi’dir. Kongrenin verildiği bina da Kongre Binası (Resim Heykel Müze ve Galerisi) yakın tarihi en güzel anlatan mimari eserlerin başında gelir. “Birinci Dünya Savaşı’nda yenilgiye uğrayan Osmanlı Devleti’nin işgal edilen vatan topraklarını geri almak ve tam bağımsız bir ülke kurmak adına Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı başlar.” Bu cümleyi söylemek ve dinlemek kolay olsa da savaş hazırlıkları o kadar kolay olmaz… Atatürk önce Samsun’a çıkar, daha sonra ise Amasya Genelgesi’nin yayınlar. Hemen ardından Erzurum Kongresi, Balıkesir Kongresi, Alaşehir Kongresi ve Sivas Kongresini yaparak halkı bilinçlendirir. Erzurum’da Hüseyin Rauf Bey ve arkadaşlarının bugünkü Atatürk Evi Müzesi’nde yaptıkları hazırlıkların ardından Atatürk’ün kongreyi düzenlediği bina, şehrin cumhuriyet tarihi açısından en önemli noktasıdır. 1864 yılında Mıdırgiç Sanasaryan adlı bir Ermeni’nin yaptırdığı bina, uzun yıllar Ermeni Kız Yatılı Okulu (Sanasaryan Koleji) olarak hizmet verir. 1924’te çıkan bir yangın sonucu tüm ahşap kısmı harap olan bina onarılır ve iki yıl sonra Gazi İlkokulu olarak Erzurum halkının hizmetine açılır. Zamanla pek çok farklı eğitim kurumu olarak bilgi birikimi aktarmayı sürdüren kongre binası son olarak 2013’te TBMM tarafından geçirdiği restorasyon sonucu Kongre Binası (Resim Heykel Müze ve Galerisi) adında halkın ziyaretine açılır.

Kongre Binası (Resim Heykel Müze ve Galerisi)Kongre Binası (Resim Heykel Müze ve Galerisi)Kongre Binası (Resim Heykel Müze ve Galerisi)Kongre Binası (Resim Heykel Müze ve Galerisi)

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler