İspir Kalesi - GeziBilen

İspir Kalesi

İspir Kalesi

İlhanlılar Devleti’nden bugüne kalan nadir eserlerden olan İspir Kalesi, 12’nci yüzyıldan bu yana zamana meydan okur. Anadolu topraklarına bir asırdan fazla hükmetmiş İlhanlılar Devleti’nin hükümdarlarından Hülagu Han ya da Abaka Han tarafından yaptırıldığı düşünülen İspir Kalesi, İlhanlıların parmak izi niteliğindedir. 12’nci yüzyılda inşa edilen kale, Osmanlı Devleti Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından zamana yenik düşmesine müsaade edilmeyerek 16’ncı yüzyılda onartılır. Mimari özellikleri açısından da oldukça ilgi çekici olan kalenin temeli Çoruh Nehri’nden toplanan taşlarla döşenir. Üst duvarları kesme taştan yapılma olan İspir Kalesi’nin mescidindeki minare de aynı zamanda bir gözetleme kulesi olarak tasarlıdır. Çoruh Nehri’nin solunu takip ederek Erzurum yolunu takiben İspir’e giden yolda tüm heybetiyle önünüze çıkan İspir Kalesi, şehrin tarihi, estetik anlayışı ve mimari gelişiminin canlı bir örneğidir.

İspir Kalesiİspir Kalesiİspir Kalesiİspir Kalesi

Yorumlar

 • guvenylmz
  14.09.2022 12:01

  İspir in bence en görkemli yeri. Tarihi ve heybetli duruşuyla çok nefis bir animasyon sunuyor. Mükemmel bir panaromik görüş avantajı var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota