İbrahim Paşa Camii

İbrahim Paşa Camii

22.02.2021 00:18


Birçok medeniyete tanıklık eden Erzurum, buram buram tarih kokan yapıları ile görenleri adeta büyülüyor. Dört mevsimin ayrı güzelliğin yaşandığı nadide şehirdeki neredeyse 300 yaşında olan İbrahim Paşa Camii, Osmanlı mimarisini yansıtan eserler arasında yer alıyor. İbrahim Paşa Camii, bölgedeki yüzlerce yıllık camiler gibi Osmanlı mimarisinin tipik örneklerinden biri. Yapım yılı 1748… Dönemin Erzurum Valisi Yazıcızade Hacı İbrahim Ethem Paşa’nın isteğiyle yaptırıldığı biliniyor. Çarpıcı bir detay olarak hemen her köşesinde değerli ilim, irfan adamlarının sözleri bulunuyor. Kanuni Sultan Süleyman adına inşa ettirilen cami, şehir merkezindeki Eski Hükümet Konağı'na oldukça yakın bir lokasyonda yer alıyor. Bu da verilen öneme işaret eden ayrıntılardan biri. Beyaz renkli mermer taştan yapılan bu tarihi yapı, klasik Osmanlı mimarisine bağlı kalınarak, kare planlı ve tek kubbeli olarak inşa edilmiş. İmamın namaz esnasında cemaatin önünde durduğu, bir oyuk içerisindeki kısım olarak özetlenebilen mihrabında mermer, minaresinde ise kesme taş kullanılmış. ‘Cami cenneti’ olarak da bilinen bu kutsal şehri ziyarete gelenler, farklı inançların ve toplumların bir arada yaşadığı hoşgörü kentine yoğun ilgi gösteriyor.
İbrahim Paşa Camiiİbrahim Paşa Camiiİbrahim Paşa Camii

Yorumlar

 • guvenylmz
  14.09.2022 11:59

  İbrahim Paşa Cami Lala Mustafa Paşa Caminin çaprazında kalıyor. 1700 lü yıllarda yapılmıştır. Kış aylarında gittiğim için cami girişi karla kaplı idi. Bu nedenle içini göremedim. 😓

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler