Erzurum Kalesi - GeziBilen

Erzurum Kalesi

Erzurum Kalesi

Urartulardan Bizans İmparatorluğu’na, onlardan da Osmanlı’ya kalan 2 bin 500 yıllık Erzurum Kalesi, şehrin savunmasında temel rol oynar. Erzurum Kalesi’nin binlerce yıllık tarihi Urartulara kadar uzanır… 2 bin 500 yıl önce yapılan kale daha sonra Bizans İmparatorluğu tarafından şehir alınınca İmparator Theodosius tarafından iç kale kısmı yaptırılır. 415 yılında yaptırılan iç kale binlerce yıldır ilk günkü halini koruyarak şehrin savunma tarihi geçmişi hakkında bilgi verir. İki kaleden oluşur Erzurum Kalesi; İç Kale ve Dış Kale. Yapıldığı ilk dönemlerde İç Kale içinde şehrin savunmasını sağlayan asker ve muhafızların bulunur. Dış Kale ise cadde, sokak ve mahalle olarak ayrılmış durumda, şehir halkını barındırır. Erzurum’un Osmanlı Devleti’ne geçmesiyle birlikte ise İç Kale’nin kuzey duvarının yanına İç Kale Mescidi yapılır. Kaleyi Türkleştirmek isteyen Osmanlı sonraki yıllarda Ali Ağa Çeşmesi, Ebu İshak-ı Kazeruni Türbesi ve Kırklar Türbesi’ni de buraya ekleyerek önemli din adamlarının ebedi istirahatgahları haline getirirler kaleyi. Gürcü, Erzincan, Tebriz ve İstanbul adından dört adet kapısı vardır Erzurum Kalesi’nin. Surlarının büyük bir kısmı zamana yenik düşse de bu heybetli giriş kapıları ve ihtişamlı duvarlarıyla karşılar ziyaretçilerini.

Erzurum KalesiErzurum KalesiErzurum KalesiErzurum Kalesi

Yorumlar

 • guvenylmz
  14.09.2022 12:05

  Erzurum Kalesi ve çevresi tarihi binalarla çevrilii birçok tarihi eseri aynı yerde görmek mümkün.Ulu cami,medresler,kümbetler gibi birçoğu selçuklu ve ilhanlı devletleri tarafından yapılmoş olan tarihi eserler kente ayrı bir güzellik katıyor.

 • acelyaabasar
  26.10.2022 11:42

  Erzurum merkezde bulunuyor. Görülmesi gereken tarihi bir mekan.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota