Cennet Çeşmesi - GeziBilen

Cennet Çeşmesi

Cennet Çeşmesi

Dört bir yanı tarih kokan doğunun incisi Erzurum'da çeşmelerin yeri de bir başka. Binlerce yıllık şehrin yer altındaki su kaynakları yönünden zengin oluşu, yoğun nüfusu ve pek tabii bir Osmanlı unsuru olarak hijyen ve temizliğe verilen önemle birleşince ortaya çok sayıda çeşme çıkmış. Çeşmelerle hem ihtiyaçların giderilmesi hem de içilmesi esasıyla faydalanılmış. Ek olarak halkın ileri gelenlerinin çeşme yaptırarak vakfetmesi saygın ve takdir edilen bir geleneğe dönüşmüş asırlar boyunca. Bu kapsamda şehrin merkezi lokasyonlarından Karaköse Mahallesi'nde yer alan Cennet Çeşmesi'nin öne çıkan değerler arasında olduğu aşikar. Neden Cennet Çeşmesi? Suyunun hafif ve tatlı olduğu dillere destan olmuş, seyahatnamelerde yer bulmuş. Örneğin Evliya Çelebi, suyunun faydalı olduğundan söz etmiş. Çeşmenin adı da ‘Cennet Pınarı’ olarak geçmiş çeşitli yazılı kaynaklarda. En son 1976’da onarım gören Erzurum’daki en eski çeşmelerden biri olan Cennet Çeşmesi, günümüzde de akıyor. Cennet Çeşmesi, bulunduğu noktada yüzlerce yılın ardından hala ilk günkü gibi aktif. Çağıldayan suyuyla genç yaşlı demeden susuzluğu gidermeye, bir soluklanmaya yardımcı oluyor. Özellikle tadına doyum olmaz suyunun bölge halkı tarafından çay demlemek için de tercih edildiği biliniyor. Tarihi çeşme, yapısal ayrıntılarıyla da dikkat çekiyor. Onarımla sonrası değişmekle birlikte bir dizi özgün özelliği de bünyesinde barındıran Cennet Çeşmesi, Erzurum'da mutlaka görülmesi ve tadına bakılması gerekenler arasında.

Cennet Çeşmesi

Yorumlar

 • acelyaabasar
  26.10.2022 11:41

  Erzuruma yolunuz düşerse cennet çeşmesinden su içmeyi unutmayın. Bal gibi tadı ve soğukluğu ile şifa kaynağı olan cennet çeşmesi yakutiye kent meydanına 50 metre uzaklıkta bulunmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota