Aziziye Tabyası - GeziBilen

Aziziye Tabyası

Aziziye Tabyası

Tabya, tarih sayfalarına 93 Harbi olarak geçen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda kahramanca savaşarak şehit düşen gencecik bir kızın hikayesiyle, Nene Hatun’la bilinir. Henüz genç bir kızken korku nedir bilmeden düşman askerinin üzerine yürüyüp, göğüs göğse savaşarak şehit olan Nene Hatun’un cesaretini taşır Aziziye Tabyası… II. Abdülhamid’in Rusların taciz saldırılarına karşı Kars ve Erzurum’da yaptırdığı tabyalardan belki de manevi yönü en yüksek olan Aziziye Tabyası, vatan uğruna can verenlere bir saygı duruşu niteliği taşır. ‘Tabyalar Şehri’ olarak da bilinir Erzurum… Kars işgaline kadar giden Osmanlı-Rus Savaşı’nda Erzurum’a kadar ilerleyen düşman askerlerinin geri püskürtülmesinde büyük rol oynarlar. Türk kadınının vatan sevgisi uğruna gösterebileceği cesareti, savaşçı ruhunu ve asaletini yansıtan Nene Hatun da Aziziye Tabyası’nda katılır çatışmalara. Göğüs göğse verdiği mücadelede can veren Nene Hatun, vatan toprağının ne denli değerli olduğunu bir kez daha hatırlatır Türk kadınına ve Erzurum’u geçmelerine müsaade edilmez Rusların. Geri püskürtülen Rus askerlerinin ardından onarılan ve Nene Hatun adına bir de anıt mezar yapılan Aziziye Tabyası, şehrin en çok ziyaret edilen kabrini içerisinde barındıran, manevi değeri oldukça yüksek bir noktadır.

Aziziye TabyasıAziziye TabyasıAziziye TabyasıAziziye Tabyası

Yorumlar

 • guvenylmz
  14.09.2022 12:08

  Kahraman atalarımızın düşmanlara karşı mücadele ettikleri ve galip geldikleri bir yer. Muhteşem duygular kaplıyor insanı burada. Rabbim tüm şehitlerimizin ruhunu şad eylesin

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota