Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı - GeziBilen

Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı

Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı

Osmanlı mimarisini yansıtan en güzel örneklerden biri Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı kervansaray mimarisinin şaheser örneklerinden olan bu yapı, Erzurum’un tarihine eşlik eder. Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı’nda imarethane, mescit, dinlenme yeri, bezirgan dükkanları, deve, eşek, öküz, manda ve atların bağlandığı bölümler mevcuttur. burada yolcuların gece gündüz her çeşit ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmıştı. Bununla beraber içerisinde 40-50 civarında akıncı birliğinin bulunduğu, bir çeşit karakol binası şeklindeki yapılara o dönemlerde ‘Ribat’ denilirdi. Serhat şehri Erzurum’da da buraya bir dönem"ribat" denildiği bilinmektedir. Daha sonraki süreçlerde Osmanlı İmparatorluğu sınırlarını zamanla Tiflis’e ve Hazar Denizi’ne kadar genişletmesiyle Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı’nın içerisine konak, barınak, ahır ve alışveriş merkezi özellikleri de kazandırıldı. Halk tarafından Taşhan olarak da adlandırılan bu tarihi eser, günümüzde dükkanların sıralandığı bir çarşı olarak karşımıza çıkıyor. Bedestende genellikle oltu taşı satıcıları görülüyor ve oldukça da kalabalık.

Tarihi Rüstempaşa KervansarayıTarihi Rüstempaşa KervansarayıTarihi Rüstempaşa KervansarayıTarihi Rüstempaşa Kervansarayı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota