Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı - GeziBilen

Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı

Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı

Edirne’de görenlere estetik bir zarafet vadeden Rüstem Paşa Kervansarayı, şehrin siluetini oluşturan tarihi öneme sahip yapılar arasında yer alır. Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman zamanında devlet görevlisi olarak hizmet veren Rüstem Paşa tarafından 1560-1561 tarihleri arasında yaptırılmış. Kervansarayı özel kılan bir başka husus ise ‘Ustalık Eserimdir’ diyerek bizlere Selimiye Camii’ni hediye eden Mimar Sinan’ın bu yapının mimarı oluşudur. Anıtsal bir özgünlüğe sahip olan Rüstem Paşa Kervansarayı’nda kesme taş ve tuğlalarla örülü duvarlar ön plandadır. Dikdörtgen şeklindeki avlusuyla bir hanı andıran plana sahiptir bu kervansaray. Etrafında 2 katlı odalardan oluşur. İlk kat ve ikinci katta sırasıyla 35 ve 38 olmak üzere toplam 73 odası var. Ayrıca avluya bakan 5 odası daha bulunur. Bunun dışında yapının alt katında ahır, mutfak ve tuvalet gibi ihtiyaçlar için kullanılan yerler, üstte ise odaların yer aldığı yerler mevcuttur. Ayrıca katlara çıkılan merdivenler görsel ambiyansa değer katar ve odalardaki süslemeler de bir hayli çarpıcıdır. Önemli bir detay olarak belirtmek gerekir ki her odada ocak da bulunur.Tarihi Rüstempaşa KervansarayıTarihi Rüstempaşa KervansarayıTarihi Rüstempaşa KervansarayıTarihi Rüstempaşa Kervansarayı

Yorumlar

 • rumeysacakmakk
  16.09.2022 07:34

  Çok güzel. Kelimeler kifayetsiz. Gidip görmek lazim. Sonrada Meriç köprüsü cafe de Türk kahvesi yudumlayin. Tarihi köprünün gölgesinde doyumsuz güzellikler.

 • oguzhanakduman
  08.08.2023 13:00

  Kesinlikle görülmeli, o atmosferi hissetmelisiniz…

 • oguzhanakduman
  08.08.2023 12:58

  Muhteşem bir yer, kesinlikle görülmesi ve tanınması gereken bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota