Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi - GeziBilen

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi

Edirne’de Osmanlı döneminden kalan çok sayıda tarihi çeşme bulunur. Bunlardan biri olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi, meyilli bir sokak üzerinde yer alır. Çeşme aynı zamanda Edirne’nin en büyük çeşmesi olarak bilinir. Üzerinde yer alan kitabe, çeşmenin hangi tarihler arasında yaptırıldığına dair önemli veriler sunar. Kitabede yazılanlara göre Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi; 1667 yılında, çeşmeye adını veren Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırıldı. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Sultan IV. Mehmet’in meşhur sadrazamıdır. Çeşmeyi henüz sadrazam olmadan yedi sene önce yaptırır. Tarihi çeşme, günümüze dek sorunsuz bir şekilde ulaşmayı başarır. Bu özelliği bakımından şehirdeki ender örneklerden biri durumundadır. Kara Mustafa Paşa, bilindiği üzere Fazıl Ahmet Paşa öldükten sonra onun yerine sadrazam olarak görev yapar. Viyana Kuşatması’ndaki başarısız sonuçtan sonra idam edilir. Şehirde arkada iz bırakmayan 10 civarında çeşme yaptırdığı bilinir. Bunlar arasında ayakta kalan tek çeşme Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi’dir. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi, Eski Cami ve Selimiye Arastası’nın arasında yer alır. Üç ayrı cephesi olan çeşme, kesme taş malzemeden meydana gelir. Ahşap çatı kısmı oluklu kiremit bir yapıya sahiptir. Ana cephe alanı dörtgen planlıdır. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi’nin yerden yüksekliği yaklaşık altı metredir. Diğer yandan genişliği ise sekiz buçuk metre civarındadır. Genel anlamda heybetli bir görünümü olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi yıldız çiçeği motifleri ile dikkat çeker. Çeşme nişlerinin arasında yarım metrelik bir yalak vardır. Her iki yan tarafında bulunan yalak mermer malzemeye sahiptir. Çeşmenin doğu tarafında iki adet ayna taşı bulunur.

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ÇeşmesiMerzifonlu Kara Mustafa Paşa ÇeşmesiMerzifonlu Kara Mustafa Paşa ÇeşmesiMerzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota